Velmi dobrá dostupnost do Karlových Varů i Ostrova, příjemné prostředí, kvalitní zázemí pro místní občany i zajímavé kulturní akce. To jsou jen některé z věcí, kterými se může pochlubit obec Hájek. Starosta Vít Hromádko však při společném rozhovoru dal jasně najevo, že má stále dost plánů a projektů, které mají posunout obec ještě dál.

V Hájku už vládnete osm let. Necítíte únavu při boji s řešením problémů obce, vymýšlením nových projektů i snahou o získání dotací? Musí to být někdy náročné…
Je pravdou , že každý člověk někdy zažívá dny, kdy se vše nedaří přesně podle scénáře, ale rozhodně nepatřím k lidem, kteří by se chtěli vzdávat. Řada věcí se již povedla, ale zároveň je před námi hodně výzev a projektů, které je nutné dotáhnout do konce.

Jaké tedy máte na letošní rok plány?
V letošním roce bychom totiž chtěli například rozjet další etapu výstavby našeho víceúčelového hřiště, jednalo by se už o pátou etapu. Dále připravujeme další přeložku vzdušného vedení NN, rekonstrukci veřejného osvětlení v Hájku, Nové Vísce a Nejdě. Zároveň bychom rádi zahájili druhou etapu oprav kaple sv. Jana Nepomuckého v Nejdě, či požádat o dotaci na dvě dětská hřiště. Uvažujeme také o výstavbě nové budovy školky, či hasičské zbrojnice. Vše však závisí na tom, jak budeme úspěšní při získávání dotací pro naše projekty. Situace je taková, že téměř většinu našich projektů musíme uměle přizpůsobovat na dotační podmínky různých výzev a to zcela nesmyslně. Takto nastavené podmínky nás často nutí realizovat projekty, které pro nás v tuto chvíli nejsou prioritou, ale ve snaze získat alespoň nějaké finanční prostředky pro rozvoj naší obce nemáme jinou možnost. Například na tolik potřebné investice do oprav místních komunikací peníze neseženete. Při našem standardním rozpočtu kolem 5 - 7 milionů korun se totiž velké zázraky dělat nedají.

Hájek je znám tím, že je zde hodně novostaveb. Zapojují se noví obyvatelé do života v obci?
Musím s potěšením říci, že se celkem zapojují a zúčastňují se místních kulturních akcí. Je fajn, když se tito lidé neizolují a mají o Hájek zájem. Každopádně chápu i ty, kteří jsou celý den v práci a poté přijedou až večer a u nás pouze přespávají. Taková je už doba a s tím se nedá nic dělat.

Narazil jste na téma práce. Jak je to vůbec v Hájku s její nabídkou?
Nejhorší to podle mě není. Problémy nastaly, když začaly krachovat porcelánky. Velkcí zaměstnavatelé zde tedy nejsou. Lidé hodně jezdí za prací do Karlových Varů nebo Ostrova. Zároveň jsou zde občané i živnostníky, a několik jich dělá v lesích a nebo v ČEPRU.

K Hájku také patří místní dobrovolní hasiči. Jaký máte ke sboru vašich dobrovolníků vztah a jak je hodnotíte?
Určitě kladně. SDH Hájek spolu s TJ Sokol Hájek patří k posledním sdružením, která v obci fungují. Málokdo si to uvědomuje a situaci podceňuje, ale hasiči jsou v obci nepostradatelní. Kdykoliv něco potřebuji ať už já jako starosta, nebo místní občané, stačí zavolat a oni ochotně přispěchají na pomoc. Na druhou stranu zajištění požární ochrany ať už vlastními silami nebo jinou jednotkou plyne ze zákona. Proto je určitě dobré investovat do vlastních a mít hasiče i jejich vybavení při ruce. Naši hasiči jsou na velmi dobré úrovni, vždy k dispozici a ochotni pomoci.
Do jejich ranku totiž nespadá jen klasické hašení ohně, úklid sněhu a rampouchů ze střech obecních domů, ale například i spoluúčast na kulturních akcích, stavba májky a podobně. Podařilo se nám dokonce za výhodných podmínek zakoupit dvě cisterny, které hodně zvýšily vybavenost sboru. O tom, že si zde našich dobrovolníků velmi vážíme, svědčí i fakt, že máme například připravený projekt na novou moderní hasičskou zbrojnici. Vše ovšem závisí na penězích, prioritou jsou jiné věci, například nová budova mateřské školy. Rozhodně ovšem budeme rádi, když k této výstavbě jednou dojde.

Ke každé obci patří kulturní život. Máte nějaké aktivity, které jsou v Hájku zajímavé?
Jsme rádi, že zde funguje kulturní dům, ve kterém se konají zábavy, přijíždějí sem hrát například ostrovští ochotníci, příští týden se tady koná Motobál. Nechybí ani maškarní ples pro děti. Všechna kultura se ale nerealizuje pouze pod střechou kulturáku, ale i venku. Mám na mysli například stavění májky, pálení čarodějnic, veselice DFH (Den fotrů Hájku) a tak dále.
V současné době realizujeme v obci odpočinkovou zónu, kde proběhla výsadba ovocných stromů, hrušní, třešní a jabloní. Bude zde zřízena naučná stezka, posezení pro návštěvníky a podobně. Odpočinková zóna bude volně přístupna. Do budoucna bychom zde rádi udělali menší amfiteátr podobný stylem tomu v Lokti. Samozřejmě však mnohem menší, tak zhruba pro sto lidí. Zde by byly koncerty a další kulturní akce. Za hezkého počasí by to určitě bylo moc fajn.

Ještě jsme se nezmínili o sportu. Jaké u vás mají sportovci podmínky?
Myslím, že dobré . V letošním roce chceme pokračovat ve výstavbě víceúčelového hřiště i dětských hřišť. V obci funguje již jednou zmíněný fotbalový oddíl, který se také snažíme podporovat, například kompletní rekonstrukcí kabin v roce 2007. Je ovšem pravda, že fotbalový tým už není z většiny složený z místních lidí. Sport sem ale rozhodně patří, a proto máme například připravený projekt na inlineovou dráhu a počítáme s podporou sportovních aktivit i do budoucna, protože je to potřebné.

V Hájku jsou hospody, kulturní dům, sportovní vyžití. Jak je to ale s obchodem. Je tady nějaký?
Obchod tady nemáme. Vzhledem k vynikající dopravní obslužnosti si každý raději zajede nakoupit do 4 km vzdáleného Ostrova, kde je lepší nabídka. Obchod jako „zapomněnka“ se nemá šanci uživit.. Zkoušelo to tady více lidí, a i když jsme jim dali pro podnikání výhodné podmínky, tak každý pokus postupně uhasínal na nezájmu zákazníků.

Jak je to tady s lékařskou péčí? Máte zde například nějakou lékárnu, doktora a podobně?
Jak už jsem zmínil, je tady velmi dobrá dopravní obslužnost, takže žádné velké problémy tohoto směru nejsou a myslím, že zde lékařská péče nechybí. Do Ostrova i Karlových Varů je to opravdu co by kamenem dohodil. Na druhou stranu ale zajišťujeme například dovoz obědů pro naše seniory.

Hájek bývá velmi úspěšný v soutěži Vesnice roku. Můžete připomenout čeho jste dosáhli?
Získali jsme například modrou stuhu s dotací ve výši 400 tisíc korun v roce 2006. Za tu jsme opravili kulturní dům. Poté v roce 2009 další zelenou stuhu a 2010 oranžovou. Tím jsme získali dalších 400 a 600 tisíc na rozvoj naší obce.