VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman Josef Novotný: Karlovarský kraj nebude sedět v koutě

Karlovarský kraj - Karlovarský kraj je sice nejmenší v republice, ovšem začíná se hlasitě ozývat. Podle Josefa Novotného (ČSSD), poslance parlamentu a hejtmana, rozhodně nebude přehlížen a opomíjen.

30.1.2014 8
SDÍLEJ:

Josef Novotný (ČSSD), poslanec Parlamentu ČR a hejtman Karlovarského kraje.Foto: Deník/Archiv

Na úterním setkání hejtmanů se současným předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) už upozornil na řadu problémů, které kraj trápí, a trvá na jejich řešení.

„Jednání s premiérem Sobotkou mělo dvě části. Nejprve jsme jednali o tématech, která trápí všechny hejtmany. A to je čerpání evropských dotací. Myslím, že v tom jsou kraje odstrkované. Například obce s počtem obyvatel od pěti do padesáti tisíc musejí své projekty soutěžit přes celou republiku. A to není optimální," vysvětlil hejtman. Hejtmani jednali s premiérem i o rozpočtovém určení daní.

„To se například za Kalouska u obcí zlepšilo, ovšem pro kraje to neplatí. Další krajskou prioritou jsou i nemocnice a jejich financování. Obdrželi jsme příslib, že do půl roku obdržíme peníze na ztráty, které vznikly zrušením poplatků za hospitalizaci pacientů. Premiér by nejraději tuto lhůtu zkrátil pouze na čtvrt roku," konstatoval Josef Novotný.

Hejtman sám je velmi rád, že vláda potvrdila i memorandum o dopravní obslužnosti, podle něhož stát bude krajům i nadále přispívat.

„Dalším projednávaným okruhem bylo lázeňství. Obdrželi jsme slib, že dojde k navýšení plateb pro lázeňské pacienty z jednadvaceti na osmadvacet dnů a o 400 milionů se zvýší částka pojišťoven na léčbu. To je velmi pozitivní zpráva," uvedl hejtman Novotný.

Podle něj hejtmané s premiérem projednali i problematiku vízové politiky. „To, co nás trápí a co bychom chtěli v této oblasti změnit, jsem předsedovi vlády předal i písemně. Pro nás není ekonomicky výhodné, že návštěvníci z bývalých zemí Ruské federace i čínští hosté do kraje přijíždějí přes Německo. Jim se to vyplatí, my na tom tratíme tři až pět dnů, kdy by mohli pobýt u nás," vysvětlil hejtman.

Priority Karlovarského kraje, které předložil hejtman premiérovi Sobotkovi, jsou podle něj přidělení postu vládního zmocněnce pro tento region. „Ten by na vládní úrovni řešil nezaměstnanost, zahlazení stop po těžbě uhlí i s výhledem, co bude dál, až se těžit přestane. Pak je to náměstek pro stavebnictví na ministerstvu průmyslu, který by výrazně pomohl stavebním firmám. Stavebnictví je v komplikované situaci, část spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, část pod ministerstvo zemědělství a část pod průmysl," nastínil problém Josef Novotný.

Prioritou kraje je pochopitelně dostavba komunikace R6. „Požadujeme ji zařadit do programového prohlášení vlády," uzavřel hejtman.

Autor: Ivana Kalinová

30.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení