VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman podporuje převedení lázní Kyselka na památkáře

Kyselka - C.T.S. Duo i Karlovarské minerální vody se jednání nebrání, ale mají i své projekty

30.8.2011 10
SDÍLEJ:

Lázně Kyselka v srpnu 2011Foto: Deník/ Jakub Kopřiva

Hejtman Josef Novotný podporuje iniciativu památkové asociace ASORKD, která chce převzít zanedbané památkové objekty včetně pozemků v lázních Kyselka. jsou ve vlastnictví Karlovarských minerálních vod (KVM) a společnosti C.T.S. DUO. Zástupci tohoto občanského sdružení, Pavel P. Ries a Martin J. Kadrman, už hejtmana o tomto záměru na společné schůzce detailně informovali.

„Karlovarské minerální vody měly dvacet let na to, aby zastavily chátrání památek, které jsou v jejich vlastnictví. Pokud vedení KMV nabídlo bezplatné převedení na ty, kteří by o lázně měli zájem, myslím, že rozhodnutí asociace je logické a já jej plně podporuji,“ uvedl hejtman Josef Novotný a dodal, že KMV by neměly hledat zástupné důvody, proč objekty asociaci nepředat.

Stejně se hejtman staví ke společnosti C.T.S. Duo. Ta sice před necelým rokem prodala většinu pozemků a přístupových cest KMV, ale všechny vzácné objekty včetně Mattoniho vily a Ottovy kolonády si ponechala.

Hejtman Josef Novotný však také upozornil na to, že kraj bude na záchraně zničených lázní spolupracovat, nicméně v žádném případě se nemůže podílet na financování záchrany památky, protože krajský rozpočet na to nemá prostředky a lázně v Kyselce nejsou majetkem kraje.

Snahu asociace o záchranu lázní vítá také starostka obce Kyselka Petra Hoffmannová. „Sice si nedokážu představit, jak se asociaci podaří získat peníze na velmi nákladnou opravu lázní v Kyselce, ale samozřejmě takovou iniciativu podporuji,“ dodala starostka.

Podle prezidenta památkové asociace ASORKD Pavla P. Riese je přízeň Karlovarského kraje a osobní podpora hejtmana pro asociaci obrovskou posilou. „Svádíme nerovný boj, kdy na jedné straně je společnost se stamilionovými zisky a C.T.S. Duo a na druhé straně samospráva, kraj a tisíce naštvaných občanů. Jen sjednocení slušných a kulturních lidí může zabránit zkáze lázní Kyselka,“ vyjádřil svoji naději v pozitivní obrat Ries.

Firma C.T.S. Duo se jednání a asociací památkářů nebrání, ale zároveň zdůrazňuje, že na záchranu lázní má vypracovaný vlastní projekt. Ten počítá s demolicí některých objektů. „Chceme zde muzeum, ubytovací kapacity, park i kolonádu. Ale myslet si, že se lázně zachrání jako celek, je iluze,“ uvedl Petr Dostál z firmy C.T.S. Duo.

Kdy se jednání s asociací památkářů uskuteční, to zatím Dostál neví. „Její zástupci už nás oslovili a my nyní čekáme na sdělení termínu společné schůzky. Na té si vyslechneme, jaký mají projekt, strategii, garanci a jak zaručí, že s lázněmi skutečně něco udělají,“ konstatoval Dostál. Doplnil, že k jednání silná slova nepatří. „Všechno to vyžaduje dobrou vůli,“ podotkl. S památkovou asociací chce C.T.S. Duo například spolupracovat tak, že by jim přenechala část areálu.

Karlovarské minerální vody žádnou žádost o jednání od asociace památkářů zatím neobdržely.

„Žádnou oficiální reakci nemáme. Jsme ochotni a schopni jednat s kýmkoliv,“ uvedla mluvčí KVM Bibiana Beňová.
Podle ní KMV podpoří každého, kdo kromě slovních deklarací předloží i konkrétní a finančně zajištěné projekty na renovaci budov. „Společnost sama připravuje vlastní projekt na další využití památkově chráněných objektů, které má ve vlastnictví. Prezentaci očekáváme koncem léta,“ dodala Beňová.

Autor: Ivana Kalinová

30.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení