VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hluk z karlovarského letiště mobilizuje občany Kolové

Kolová - „Nepříjemné je to, že vás probudí něco neurčitého, připomínající dunění a valící se zemětřesení,“ říká mluvčí občanské iniciativy Marian Odlevák

2.4.2011 6
SDÍLEJ:

Marian Odlevák (u mikrofonu) Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Sousedit s letištěm není podle některých lidí z Kolové žádný med. Podařilo se nám získat písemná vyjádření několika rodin z Kolové, kterým vadí hluk z nedalekého karlovarského letiště. K aktivitě je zmobilizovala zpráva Karlovarského kraje, že od června budou zavedeny nové letecké linky do Francie a dalších zemí. Mluvčím této občanské iniciativy je Marian Odlevák, kterého jsme se zeptali na podrobnosti.

Kdy a proč se zaktivizovali obyvatelé Kolové ve věci karlovarského letiště?
Předně chci podotknout, že nebylo třeba nikoho příliš aktivovat, hluk z letiště nás trápí v Kolové již delší dobu. To, že chceme na problém poukázat, je právo každého občana - každý se k tomu může svobodně vyjádřit. A nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že stejný problém mají i obyvatelé Olšových Vrat, Hůrek, ale i například Stanovic a Dražova. Sousedka mne navštívila den poté, kdy vyšla v tisku zpráva, že kraj připravuje otevření nových mezinárodních linek do Francie a dalších zemí.

Můžete mi prosím popsat, co vás přesně trápí?
Jedná se o pravidelné přílety velkokapacitních letadel, která na letišti pravidelně přistávají. K tomu je třeba přidat ještě charterové lety a samozřejmě menší civilní letadla, která ale s ohledem na své stáří jsou velmi hlučná.
K tomu si prosím přidejte skutečnost, že nad našimi hlavami často jen přelétají ve vyšších výškách dálkové lety, které v nočním tichu bohužel ruší klid. Přistávání velkých letadel je doprovázeno šířením zemního dunění - vibrací, které postihuje tu oblast, která je letišti blízko. V našem případě se jedná o zastavěnou oblast Kolové mezi sportovním hřištěm a lesem.
Nepříjemné je to, že vás probudí něco neurčitého, připomínající dunění a valící se zemětřesení.

Obrátili jste se nejdříve s řešením problému na karlovarské letiště?
Vlastníkem karlovarského letiště je Karlovarský kraj, proto i sousedé směřovali své stížnosti na tento úřad. Slušnou formou se obracíme se žádostí o zjednání nápravy. Uvidíme, jak bude kraj reagovat. Poté bychom požádali o vyjádření i občany Olšových Vrat a Hůrek.

Proč přicházíte s touto iniciativou teprve nyní?
Jak je řečeno v úvodu, problémem asi nebylo občasné přistání větších letadel v minulosti, ačkoliv dříve toto letiště nebylo koncipováno pro již dnes poměrně vysokou dopravní zátěž a zřejmě i podloží celé oblasti není ideální pro tlumení hluku.
Avšak v poslední době se počet přistání a přeletů zvyšuje a zájmem kraje je další navýšení počtu leteckých linek. Řešením by možná byly nějaké podzemní technicko-stavební zábrany, které by eliminovaly alespoň částečně nepříznivé účinky pozemních vibrací.
Rozhodně bychom uvítali, pokud by kraj ještě před spuštěním nových linek zadal vypracování zprávy o vlivu na životní prostředí, včetně kvality bydlení a zdraví osob bydlících v okolí.

V dopise Karlovarskému kraji píšete o zdravotních problémech?
Ano, u některých z nás se projevují zdravotní potíže způsobené buzením s navazující nespavostí. Je to především spánkový stres působící nepřímo na jiné orgány lidského těla a psychická zátěž. Podle studií je stres hlavním původcem rakovinových onemocnění.

Autor: Jan Havelka

2.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení