VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad patřil dravým ptákům

Horní hrad – Orel mořský, káně Harisovo, jestřáb, poštolka… Draví ptáci, které občas (a některé) můžeme vidět na českém nebi.

13.6.2010 2
SDÍLEJ:

Hrad patřil dravým ptákůmFoto: DENÍK/Petr Kozohorský

Na hradě Hauenštejn však měli jeho víkendoví návštěvníci šanci podívat se těmto ušlechtilým opeřencům takříkajíc do očí. Víkend věnovaný sokolnictví a lovu pro ně připravili členové pražského občanského sdružení Merlin.

„Náš program je určený zejména dětem. Zábavnou formou se jim snažíme přiblížit dávnou dobu, kdy se člověk musel hodně snažit, aby měl něco do hrnce,“ řekl Petr Kolomazník, předseda občanského sdružení Merlin. Mladí i starší návštěvníci hradu se tak seznámili nejen se sokolnictvím jako takovým, ale s kompletním průřezem historií loveckých metod.

S největším úspěchem se ovšem bezpochyby setkaly ukázky práce s dravými ptáky. Děti dokonce mohly vypustit opeřence z vlastních rukou a nalákat je zpět na maso. „Ptáci k nám zpět nelétají proto, že by nás měli rádi, ale proto, že od nás dostanou něco na zub, tedy na zobák,“ vysvětloval návštěvníkům hradu při ukázkách jejich moderátor. Tento fakt ostatně dokumentoval tím, že se snažil přilákat dravce na prázdnou ruku, zatímco za ním stálo dítě s kusem masa. Pták neomylně zamířil k laskomině…

„S občanským sdružením Merlin spolupracujeme už od roku 2002, kdy jeho členové jezdili na hrad na nejrůznější akce. Čtvrtým rokem společně s nimi připravujeme sólo program o sokolnictví a lovu,“ konstatoval hradní pán Pavel Palacký.

Letos poprvé tuto akci pojal jako dvoudenní. „Teprve dnes uvidím, jestli to byl dobrý nápad,“ tvrdil v sobotu kolem poledne, kdy byla atmosféra na hradě spíše komorní. „Trochu spoléhám na odpolední vlnu návštěvníků. Ale konkurence různých víkendových akcí je letos v regionu velká,“ doplnil majitel hradu Hauenštejn.

Občanské sdružení Merlin, jehož členové se postarali o víkendový program, se ovšem nespecializuje pouze na programy pro děti. Ačkoliv jich má ve svém repertoáru hned šest, jeho další prací je záchranná stanice pro handicapovaná zvířata a ornitologie. „Vzhledem k tomu, že je letošní akce dvoudenní, jsme s sebou museli přivézt i mláďata dravců, která se do naší stanice dostala v letošním roce. Musíme se o ně postarat, i když je program v plném proudu,“ dokumentoval náročnost práce záchranné stanice Kolomazník.

Vedle ukázek práce s dravými ptáky připravili organizátoři akce pro děti také soutěž Staň se královským sokolníkem. „Pokud děti prokáží znalosti a zručnost, pasujeme je na královské sokolníky. Vedle řady upomínkových předmětů dostanou i bibli sokolnictví.

Všechny akce, které se letos na Hauenštejně uskuteční, budou vlastně výroční. Letos v říjnu to bude deset let, co Palacký hrad koupil a začal pracovat na jeho obnově.

Autor: Petr Kozohorský

13.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Ilustrační foto.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení