VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak dál se zdravotnictvím v Karlovarském kraji?

Karlovy Vary - Krajští zastupitelé rozhodnou, zda má stavba nemocnice na zelené louce šanci

23.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Bouřlivá diskuze se dá očekávat na dnešním jednání mimořádného krajského zastupitelva. Zastupitelé mají rozhodnout o budoucnosti krajského zdravotnictví. Na stole mají tři varianty dalšího rozvoje krajské nemocnice.

„Strategie se zabývá zdravotnictvím v kraji jako celkem. Neřeší tedy pouze nemocnici. Varianta A, která se jeví z dlouhodobé horizontu nejefektivnější a z medicinsko-personálního hlediska nejlepší, je postavit místo dvou zchátralých areálů v Sokolově a v Karlových Varech nemocnici novou. Do ní centralizovat specializovanou péčí a personál ze stávajících nemocnic. Předpokladem je ponechání nemocnice v Chebu, která se bude rozvíjet v základních oborech. Areál nemocnice v Sokolově lze dobře využít na potřebnou péči následnou a rehabilitační. Areál nemocnice v Karlových Varech lze po dostavbě využít komerčně či prodat a tak uhradit část peněz na stavbu,“ vysvětlila Berenika Podzemská, krajská radní pro zdravotnictví (Doktoři).

Varianta B představuje dostavbu a přestavbu karlovarského areálu do podoby krajské nemocnice s přibližně osmi sty lůžky, zachování Chebu a využití Sokolova pro následnou péči. Třetí variantou je ponechání současného stavu, která je podle Podzemské nejnákladnější a z dlouhodobého hlediska povede k neřízené destrukci zdravotnictví v kraji. Výstavbu nové nemocnice kraj odhaduje 3,5 miliardy.

Proti ní se ale ostře ohradili krajsští zastsupitelé za ODS. „Zrušit nemocnicie v Karlových Varech a Sokolově a někde v okolí postavit za tři až čtyři miliardy nemocnici jednu je nepochybně báječná zpráva pro karlovarského primátora a starostu Sokolova, pacienty, lékaře, sestry o pomocný personál. Co na tom, že občané mají právo na dostupnou zdravotní péči. Atraktivní a pro všechny pohodlně dostupné areály v centrech měst se využijí pro podnikatelské účely a všichni výše jmenovaní budou za zdravotní péčí či za prací dojíždět. Kraj navíc finanční prostředky na novu nemocnici nemá,“ odmítl tuto vizi krajský zastupitel a bývalý hejtman Josef Pavel. Podle něj bude ODS prosazovat zachování všech tří nemocnic v kraji s výstavbou pavilonu akutní medicíny v karlovarské nemocnice.

Zastupitelé za KSČM novou nemocnici nezavrhují, ale mají své podmínky. „Ve středně dobém horizontu porujeme návrh na zachování všech tří nemocnic se zachováním stávajících oborů zdravotní péče. Pokud se v budoucnosti soustředí dostatečné finanční prostředky, můžeme postavit nemocnici novou, která jednu ze stávajících nahradí a bude poskytovat základní zdravotnickou péči a centralizovat specializovanou a superspecializovanou zdravotní péči,“ uvedl Josef Murčo. Pro KSČM je důležité zachování jedné nemocnice řízené krajem v každém okrese. „Nechceme současné zdravotnické zařízení rušit, ale zlepšovat v nich poskytovanou úroveň služeb,“ zdůraznil Murčo.

Krajší zastupitelé za Alternativu podpoří rozdělení Karlovarské krajské nemocnice na původní samostatné objekty a určení jedné krajské nemcnice se všemi primátrně nezbytnými funkcemi pro posytování komplexní péče, umožní adaptaci dvou zbyvajících nemocnic do aktuálních podmínek místa a regionu a podpoří strategický záměr přípravy výstavby nové nemocnice. „Zabránit bankrotu Kalrovarské krajské nemocice nejen finančnímu, ale také profesionálnímu se dá pouze bezodkladným opuštěním emotivních debat o nedostupnosti zdravotní péče, protože rorganizace krajské nemocice jí v žádném případě neohrozí,“ uvedl Jiří Kotek.

Berenika Podzemská o zdravotnictví: Politika a zdravý rozum se často nemají rády

Josef Pavel o zdravotnictví: Nerušme nemocnice v Karlových Varech a Sokolově

Jiří Kotek (Alternativa) o zdravotnictví: Podpoříme rozdělení KKN na původní samostatné objekty

A jaký názor máte vy? Diskutujte na našich stránkách

Autor: Ivana Kalinová

23.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Starosta ocenil obětavou sousedku

Cheb – Jak nebezpečný může být oxid uhelnatý, se nedávno přesvědčili rodiče z Chebu.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení