VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak zněl volební program ČSSD? Stop privatizaci nemocnic v kraji

Karlovy Vary - Hejtman garantuje lékařům, že dostanou peníze přislíbené ministrem zdravotnictví

15.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv KD

V Karlovarském kraji pokračují jednání s lékaři Karlovarské krajské nemocnice (KKN), kteří jsou zapojeni do výzvy Děkujeme, odcházíme. Po jednání s ministrem Hegerem a se členy Bezpečnostní rady vlády se hejtman Josef Novotný (ČSSD) rozhodl k zásadnímu opatření v oblasti mezd zdravotníků.

„Dáme od 1. března lékařům takové peníze, které přislíbil ministr Leoš Heger. Jde o pět až osm tisíc korun měsíčně,“ vysvětlil hejtman s tím, že tak, jak přijdou peníze od zdravotních pojišťoven, musí jít na základě tarifní tabulky do platů lékařů.

Peníze lékaři dostanou zřejmě na základě dosažených atestací a pod. Úprava by se měla týkat i lékařů ze záchranky a léčebny dlouhodobě nemocných. „Kromě toho pokračuje kolektivní vyjednávání, v rámci kterého byla představena mzdová reforma,“ připomněl generální ředitel KKN Zdeněk Horák.
Mezitím probíhají intenzívní přípravy krizového scénáře pro případ, že by se hrozba odchodu lékařů naplnila. Krizový plán, na němž spolupracuje Karlovarský kraj, vedení Karlovarské krajské nemocnice a Územní zdravotnická záchranná služba, bude předložen na středečním jednání Bezpečnostní rady Karlovarského kraje. „Opět žádám a prosím lékaře, kteří hodlají odejít, aby v zájmu pacientů nastoupili po 1. březnu do práce,“ uzavřel hejtman.

Jak se lékaři zachovají, to zatím nikdo neví. „Jednání předsedů Lékařského odborového klubu je ve středu v Praze. Rozhodnutí nyní tedy není v mé kompetenci. My ale přece nechceme jenom zvýšit platy, ale také vyřešení postgraduálního vzdělávání lékařů a jejich přesčasových hodin,“ zdůraznil Petr Igaz.

Vstřícná nabídka kraje lékařům navíc naráží na privatizaci zbylých dvou nemocnic v kraji. Právě o dlouhodobém pronájmu karlovarské nemocnice jednal hejtman včera také s primátorem Petrem Kulhánkem (KOA). „Nejde rozhodnout na základě informací, které nemáme. K tomu potřebujeme materiál, že všechny okolnosti jsou neřešitelné a pro kraj je dlouhodobý pronájem jediným východiskem. Do té doby platí, že je pro nás prioritou veřejnoprávní nemocnice,“ uvedl primátor. Dodal, ale v případě pronájmu nemocnice kraj přislíbil zakomponovat do smlouvy formulace některých závazků města.
Například náměstek Jiří Kotek (Alternativa) je ke snaze kraje pronajmout nemocnic mnohem kritičtější. „Po dvou letech vlivu krajské koalice pokládám stav v nemocnici za katastrofální. Obáváme, se politici z ČSSD ji natolik zdevastovali, že vidí pronájme jako spásnou šanci pro vysvobozující útěk z politické odpovědnosti. Pronájem nelze považovat za koncepční řešen. Dožili jsme se toho, že komunisté, kteří jsou v ČSSD v krajské koalici, budou privatizovat krajskou nemocnici“ uvedl Kotek.

Lékaři jsou z krajské chuti nemocnici pronajmout naprosto rozčarováni. Podle nich jim stačil pokus z let 2007 až 2008, kdy tři krajské nemocnice řídila Česká zdravotní a zůstal po ní dluh ve výši 120 milionů.

Autor: Ivana Kalinová

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení