VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Horník: Od světa už nás nedělí železná opona

Karlovy Vary - Jak s odstupem času vzpomíná na listopadové události 1989 Jan Horník, který se s Jiřím Kotkem, Jindřichem Konečným a dalšími už v pondělí 20. listopadu postavili před obchodní dům Perla u Hlavní pošty v Karlových Varech a denně lidem zprostředkovávali informace o dění v Praze?

17.11.2014 2
SDÍLEJ:

Jan Horník byl u toho, když se po listopadu 1989 daly události do pohybu.Foto: Foto Deník

„Za těch pětadvacet let se událo hodně pozitivního a bohužel i negativního. Ale jedno je jisté. Dnes nás od světa nedělí železná opona, naše děti mohou studovat v zahraničí, a otevřelo se před námi vše, o čem jsme do té doby jenom snili. Vím, že během těch let nám leckdy nebylo do smíchu, jisté zklamání po revoluci přišlo a lidé se měnili. Mám ale radost z mladých lidí, kteří nás, a v to pevně doufám, zavedou do klidnějších vod," uvedl Jan Horník. On sám stranou politiky od listopadových událostí nestál. Hned na začátku byl zvolen starostou Božího Daru a je jím dosud, a post senátora vykonává už druhé volební období. „Nejvýstižněji charakterizuje Listopad 89 Budějovická výzva, k níž jsem včera svůj podpis připojil i já. Ta slova bychom si měli stále připomínat," doplnil Jan Horník.

Budějovická výzva

Nabývání a pozbývání svobody, ať už individuální nebo celospolečenské, bylo jmenovatelem nejdramatičtějších období českých dějin 20. století. Období poznamenaných zmarněnými životy, statečností, selháváním i nekonečnou nadějí.

Řada společenských otřesů, ale i individuálních osudů minulých desetiletí nám dokazuje, jak lehce o svobodu přijít můžeme a jak přetěžce ji musíme opět získávat. Protože svoboda není samozřejmost. Je to dar, kterým mohou být mnozí obdarováni, ale ne každý ho unese.

Svoboda je nejvyšším statkem lidského života.

Svoboda je hodnotou pro lidi statečné a odpovědné.

Svoboda je domovem pro takovou společnost, jejíž občané ctí spravedlnost, právo a toleranci. Tam, kde se tyto pojmy vytrácí, vytrácí se i svoboda. Proto je nezbytné je kultivovat a bránit.

Nepřítelem svobody je ten, kdo postrádá smysl pro odpovědnost, slušnost a solidaritu.

Nepřítelem svobody je ten, kdo ji zneužije, aby mohl lhát a krást.

Nepřítelem svobody je ten, kdo neunese zodpovědnost a poruší slib daný druhým.

Nepřítelem svobody je ten, kdo omezuje svobodu druhých ve jménu svobody vlastní. Je povinností nás všech vytvářet vlastními činy a příklady ostrovy odpovědnosti, slušnosti a solidarity, které svobodu chrání od sobectví a povyšování se nad druhé, a mít dostatek vytrvalosti a odvahy o tyto ostrovy pečovat a propojovat je. A je naším právem důsledně vyžadovat od všech, kteří přijmou pověření spravovat věci veřejné, aby chránili svobodu a důstojnost naší země.

Je naší občanskou povinností být náročný především každý sám k sobě. Cesta ke svobodě a k jejímu udržení totiž vede skrze každého z nás. Je to cesta sebeúcty a důstojného života. Pokud touto cestou půjdeme, daleko snáze budeme schopni odmítnout proradnost, hloupost a aroganci těch, jejichž jednání nás má zavést do nesvobody. Daleko snáze budeme bránit svobodu našeho společenství, protože budeme svobodní uvnitř.

Za organizátory Jiří Šesták, prof. Libor Grubhoffer, rektor Jihočeské univerzity.

Autor: Ivana Kalinová

17.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Ilustrační fotografie.

Netopýří noc na hradě i v dole

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Sokolov – Zabitím vyhrožoval v Sokolově dvaatřicetiletý muž trojici lidí. Navíc ještě na ně vytáhl a namířil zbraň.

Zámek zacílil na nejmenší

Zámek Kynžvart - Ke skvělé návštěvnosti, která by mohla i letos dosáhnout k magickým čtyřiceti tisícům návštěv, má našlápnuto zámek Kynžvart.

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení