VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jindřichu Konečnému: Básníku, disidentovi a slušnému člověku

Karlovy Vary - Vzpomínka na Jindru Konečného

17.11.2009
SDÍLEJ:

Jidřich KonečnýFoto: DENÍK/Jan Havelka

Pamětní desku odhalí karlovarský magistrát Jindřichovi Konečnému, filozofovi, disidentovi a spisovateli, který od samého počátku stál v popředí listopadových událostí v lázeňském městě. Po Jindřichu Konečném město zároveň pojmenuje ulici Na Vyhlídce v Karlových Varech.

Dvacetiletého sametového výročí se Jindra už nedožil. Zemřel 20. března letošního roku ve věku nedožitých devětašedesáti let. Před rokem 89 byl za své postoje a názory vězněn, přesto se nevzdal a necouvl. „Jestliže nepochopíme svobodu jako smysl pro odpovědnost, potom žádný jiný pojem z nás neudělá větší idioty,“ napsal mezi jiným ve své knize aforismů. Po sametové revoluci byl poslancem Federálního shromáždění, posléze působil na ministerstvu zahraničních věcí. Rodák z Horní Blatné se pak vrátil do Karlových Varů a pracoval na zdejším magistrátu. Nikdy nikomu neodmítl pomocnou ruku, zastával se slabších, měl nesmírně pozitivní přístup k životu, jezdil stopem a humor byl jeho obranou i zbraní proti pesimismu, který jej čas od času z politického porevolučního dění přepadl. „Ze všech druhů radikalismů je nejradikálnější lidská blbost. A největším dobrodružstvím, které můžete prožít, je být poctivým. To vám jde stále o život a nic dobrého se o sobě nedozvíte,“ shrnul své krédo v jednom z dalších aforismů. Jindra Konečný se nikdy na nic nevymlouval, ale chyby politiků neomlouval. „Chceme se dostat do Evropy, viď? Však dávejme si pozor, kde je hlava a kde řiť. Kdykoliv škrábu brambory, mám přání, aby Kolumbus objevil Ameriku příští rok,“ vzkázal jim v jedné ze svých publikací.

Pamětní deska z patinovaného bronzu Jindřichu Konečnému, na níž bude nápis Básníku, disidentovi a slušnému člověku, hodlá magistrát umístit na objektu města před hlavní poštou. Tedy tam, kde se lidé v revolučních dnech scházeli. Slavnostní odhalení připadne na Den boje za svobodu a demokracii, tedy na 17. listopadu.

A co by na to řekl Jindra? „Kdybychom každou slzu, která skane při pohřbu mrtvého, proměnili v dobré slovo v životě.“

Autor: Ivana Kalinová

17.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Ochotný senior nabídl odvoz, přišel o 30 tisíc

Ilustrační foto.

Pávice by měly být přístupné i v zimě

Kradl nejen máslo

Karlovy Vary – Padesát kilo másla ukradl během dvou měsíců v karlovarském hotelu čtyřiadvacetiletý kuchař.

Žáci pomáhají sběrem papíru nemocné Elišce, už ho mají tuny

Karlovy Vary - Žáci Základní školy Konečná v Karlových Varech sami přišli s nápadem pomáhat. Zorganizovali hromadný sběr papíru, přičemž výtěžek ze sběru připadne na účet nemocné Elišky.

Oprava Vřídelní kolonády v mezích možností

Karlovy Vary - Vřídelní kolonáda, z níž se kvůli havarijnímu stavu muselo odstěhovat i tryskající Vřídlo, a skončilo tak pod širým nebem, má konečně šanci na rekonstrukci.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme ZŠ Krušnohorská v Karlových Varech

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Karlovarsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Karlovarska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení