VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácení dřevin je nutným krokem

Karlovy Vary – Ořezané větve se nikomu nelíbí. Jedná se však o nezbytné kroky vedoucí k regeneraci zeleně.

12.4.2012 2
SDÍLEJ:

Keř v ulici Závodu míru ve Staré Roli byl také podroben ořezání. Nejedná se však o zásah, který by rostlinu zahubil.Foto: Deník/Zdeněk Hnízdil

Zeleň patří už odpradávna k neodmyslitelným doplňkům měst, které zjemňují jejich betonový ráz. Keře i stromy v parcích, alejích a zahradách, ale i volně rostoucí mezi domy jsou tak zanesením přírody mezi naše domovy. Karlovy Vary však každoročně nechají některé z těchto dřevin odstranit, nebo výrazně osekat.

„Mně osobně se to nelíbí. V těch stromech mnohdy hnízdí nejrůznější druhy ptactva a ty teď musejí hledat útočiště jinde. I samotné ořezané stromy pak nevypadají tak dobře, jako když měly košatou korunu,“ popsal své rozhořčení Radek Bouška z Karlových Varů.

Mnohdy se však jedná o nezbytné kroky, které jsou pro údržbu zeleně ve městě rozhodující. „Jde vždy o zdravotní řezy, které napomáhají regeneraci dřevin. Po skončení nevegetativního období se vždy na začátku dubna i v jeho průběhu vybírají dřeviny, které jsou odumřelé, nemocné a nebo vlivem přírodních podmínek poničené.

Někdy je důvodem k osekání rovněž přílišná rozměrnost určitého stromu či keře, kdy jeho větve pak příliš zasahují do vozovky, nebo do oken sousedních domů,“ řekla o situaci Hana Petrlíková ze Správy lázeňských parků.

„V momentě, kdy se konají takovéto zásahy, jsou vždy projednány s ochránci přírody. Bez jejich souhlasu se do toho nesmí nikdo pouštět. Jestliže si pak magistrát města žádá další výsadbu, je pověřená organizace povinna tak učinit. Jinak se tak dít nemusí,“ doplnil tiskový mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Lokalit, které čekají na takovéto průřezy nebo jim už byly podrobeny, je v Karlových Varech celá řada.

Jedněmi z nich jsou například ulice Závodu míru a Frimlova ve Staré Roli, dále okolí Vřídla a kostela svaté Maří Magdalény. Dalšími místy pak jsou i stromy kolem potoka Rolavy a u vodní nádrže v Čankově. „Kácení stromů u soutoku Rolavy s Ohří proběhlo v rámci údržby koryta těchto toků. V této lokalitě jsme museli kvůli plynulejšímu průtoku vody odebrat sedimenty ze dna, přičemž jsme potřebovali okolní břehy zbavit dřevin, abychom tam mohli vyslat těžkou techniku,“ doplnil Svejkovský.

„U rybníka v Čankově byly dřeviny pokáceny na bezpečnostní hrázi, kde neměly co dělat. Důvodem zde byly i obavy, aby kořenový systém stromů nenarušil statiku hráze,“ doplnil dále mluvčí Povodí Ohře.

„V současnosti jsme už s většinou prací hotovi. Další zdravotní průřezy chystáme dělat během letošního léta,“ dodala dále Petrlíková.

(hni)

Autor: Redakce

12.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení