VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarský magistrát zamořil radon

Karlovy Vary – Na dvě stě úředníků karlovarského magistrátu pracuje v kancelářích zamořených radonem. Podle karlovarské radnice není zdraví dvou set úředníků v žádném případě ohroženo.

4.11.2009 5
SDÍLEJ:

Budova karlovarského magistrátu.Foto: DENÍK/Petr Przeczek

„Jde o budovu bývalého okresního úřadu, kterou jsme od státu získali před několika lety. Měření, které jsme si zde vyžádali, prokázalo, že koncentrace plynu překračuje povolené hodnoty,“ uvedl tajemník Jakub Kaválek. Zároveň zdůraznil, že zdraví zaměstnanců není v žádném případě ohroženo. „Měření firma prováděla v létě za extrémních podmínek. Nyní jsme zadali další průzkum a tyto výsledky budeme mít koncem týdne,“ dodal.

Přesto už magistrát zahájil nezbytné úkony, aby nebezpečný radon z kanceláří odstranil. „Nyní je nutné odvětrávání, odstranění některých příček a další stavební úpravy v budově. Problém ale úplně odstraní řízená přetlaková ventilace,“ dodal tajemník. Podle něj zaměstnanci nemusejí mít obavy. „Aby následky radonu pocítili na zdraví, museli by v kancelářích pracovat deset let, a to celé dny,“ zdůraznil.

Přesto zvýšený výskyt radonu představuje zdravotní rizika, především plicní. Například kouření v kombinaci s pobytem v prostředí s vyššími koncentracemi radonu, který vzniká jako produkt radioaktivního rozpadu radia a uranu, je zvlášť nebezpečné. Karlovarský magistrát ale zatím neuvedl, o kolik jsou směrné hodnoty radonu v budově magistrátu překročeny, a neinformoval o výskytu plynu v kancelářích ani zaměstnance. „Ne, nic nevíme. Nikdo nám nic nesdělil,“ uvedla jedna z úřednic.

Podle odborníků ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost musí magistrát po prokázání překročených směrných hodnot radonu postupovat podle vyhlášky. Z té vyplývají povinnosti, které je třeba dodržet na pracovišti se zvýšeným rizikem přírodního ozáření. Podle krajského úřadu, odboru životního prostředí, jsou limity pro pobytové místnosti 400 bq/m3. Pokud překročí limity radonu v pobytových místnostech 1000 bq/m3, což platí pro rodinné domky, zdravotnická zařízení a podobně, je možné požádat prostřednictvím krajského úřadu o příspěvek z Ministerstva financí,“ uvedla krajská mluvčí Andrea Bocková.

Autor: Ivana Kalinová

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení