VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovy Vary schválily rozpočet. Investovat chtějí 671 milionů

Karlovy Vary - Primátor Petr Kulhánek: „Rozpočet považuji v daných podmínkách za vyvážený a maximálně odpovědný. Pokračuje snižování schodku rozpočtu, zároveň však neomezujeme agendy a služby magistrátu včetně investic.”

14.12.2011 25
SDÍLEJ:

Petr Kulhánek, primátor města Karlovy VaryFoto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Přestože koaliční jednání v Karlových Varech uvízla na mrtvém bodě a část koaličních zastupitelů nechce spolupracovat s občanskými demokraty, byla to právě ODS, která včera pomohla schválit rozpočet města pro příští rok. Proti byli pouze sociální demokraté a část komunistických zastupitelů.

Rozpočet Karlových Varů počítá s příjmy ve výši 1,146 miliard. „Celkové výdaje jsou plánovány na 1,717 miliard. Diference mezi příjmy a výdaji je tak 571 milionů korun. Nejde však o skutečný schodek rozpočtu,” vysvětlil primátor Petr Kulhánek (KOA). Tento rozdíl podle něj zahrnuje také prostředky na předfinancování investičních akcí kofinancovaných z evropských fondů, které se zase do rozpočtu vrátí. „Jde o 261 milionů korun a schodek také zahrnuje dofakturaci akcí realizovaných z rozpočtu roku 2011 ve výši 210 milionů. Faktický schodek rozpočtu je tak těsně pod hranicí 100 milionů korun,” uvedl primátor.

V roce 2010 byl plánovaný schodek města ve výši 250 milionů, v letošním roce 190 milionů. „Výše schodku pro příští rok, tedy 99,82 milionu korun, tak koresponduje s naším cílem, což je vyrovnaný městský rozpočet v roce 2014,” dodal Kulhánek. V příštím roce chtějí Karlovy Vary proinvestovat 671 milionů korun. „Jedná se o čtyřicet procent rozpočtu. Tento poměr investic k běžným výdajům je vysoko nad poměry jiných měst v republice,” konstatoval primátor. Největšími položkami jsou investice v rámci projektu Integrovaného plánu rozvoje města. Bazén za 180 milionů, revitalizace veřejných prostor ve Staré Roli za 24,5 milionu a projekt metropolitní sítě a digitalizace agend, který z pětaosmdesáti procent bude hrazen z prostředků EU. Celkem jde o 56 milionů. Za rekonstrukci Drahomířina a Mattoniho nábřeží zaplatí město 25,4 milionu a čtyřicet milionů činí podíl města na revitalizaci Císařských lázní. Přestože se Karlovy Vary snaží v běžných výdajích šetřit a snižují je někde až o deset procent, příspěvky pro kulturu a sport kráceny nebyly, a podpora těchto aktivit tak zůstává na úrovni letošního roku. Pozornost města je také věnována budovám základních a mateřských škol.

U odboru rozvoje a investic jsou zahrnuty další významné investiční akce příštího roku. Peníze hodlá město vložit do oprav ulic, a to i v okolních čtvrtích Karlových Varů.

Investice jsou naplánovány také v Lázeňských lesích. A to na projekt Linhart za 24 milionů, pro který byla schválena evropská podpora a podíl města činí pouze deset procent, tedy 2,4 milionu.

„Bude pořízena manipulační a zkracovací linka, která pomůže zvýšit ekonomickou soběstačnost podniku. Investovat budeme i do částečné rekonstrukce haly Vřídelní kolonády a do zastaralého monitorovacího systému měření,” uvedl primátor.

OTÁZKA PRO:

Richarda Ullische, předsedu zastupitelského klubu ČSSD

Na včerejším zastupitelstvu se sociální demokraté postavili proti navrhovanému rozpočtu města pro příští rok. Mohl byste tento postoj zdůvodnit? Co vám na rozpočtu nejvíce vadí?

Podle ČSSD bere Kulhánkův rozpočet lidem peníze z kapes.
Předsednictvo městské ČSSD s politováním konstatovalo, že primátor města odmítl odložení jednání zastupitelstva z důvodu nestability politické situace ve městě Karlovy Vary. Kulhánek předložil návrh rozpočtu města na rok 2012, a to bez transparentní politické a ekonomické odpovědnosti. Rozpočet města, který byl dnes schválen, popírá princip solidarity. Chudí doplácí na bohaté a jasným příkladem je zdražení poplatku za psa lidem v panelácích a zlevnění pro lidi v luxusních vilách. Schválený rozpočet bude zdražovat život Karlovaráků. Kulhánkova neznámá koalice utrácí našetřené finanční prostředky města z let minulých. Z lidí tahá peníze formou zdražení nájemného v městských bytech, předplatného časových jízdenek a nijak nepodporuje místní podnikatele a nevytváří pracovní místa pro lidi. Vedení města nešetří!

Autor: Ivana Kalinová

14.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 25
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení