VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když se primátor naštve, je dusno

Karlovy Vary - Odložená správní rada karlovarského Infocentra se sejde zítra. A čekají se změny

28.4.2011 9
SDÍLEJ:

Petr Kulhánek, primátor města Karlovy VaryFoto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Názorový střet mezi předsedou správní rady Infocentra Richardem Ullischem a vedením města eskaluje.

Zatímco zastupitel Ullisch (ČSSD) je přesvědčen o tom, že při veřejných zakázkách před čtyřmi lety došlo v této obecně prospěšné společnosti, tedy za působení ředitele Petra Masáka (ALTERNATIVA), k nezákonnému jednání, primátor Petr Kulhánek (KOA) to po prostudování materiálů odmítá a považuje ji za pseudokauzu.

Střet obou mužů došel tak daleko, že Ullisch odmítl minulý pátek svolat správní radu, jíž je primátor členem. Kromě vypsání výběrového řízení na nového ředitele se měla zabývat personálním obsazením v orgánech této společnosti. Správní rada Infocentra se tak sejde až zítra a jednání zřejmě bude výbušné.

Tvrdě a důrazně

Primátor Kulhánek byl v odpovědi na Ullischovo podezření z nekalé činnosti bývalého ředitele Masáka nečekaně tvrdý a stejně tak nekompromisní byl i k Marianu Odlevákovi, který dosud řídí radou zrušený odbor lázeňství, cestovního ruchu a kultury. Právě on kompromitující materiály na bývalého ředitele Masáka Ullischovi poskytl.

„V pondělí 11. dubna jsem obdržel interní sdělení - závažná zjištění od vás, pane Odleváku, jehož obsah jste vy, pane Ullischi, po několika dnech medializoval způsobem, který je od korektního nakládání s dokumenty na hony vzdálen. Interní sdělení obsahuje informace, které sice nejsou samy o sobě vypovídající, ale vhodným doplněním vašimi úvahami a domněnkami vedou podle vaší interpretace k podezření, že před čtyřmi lety došlo v Infocentru k nezákonnému jednání. Po shromáždění informací o průběhu tehdy vyhlášené veřejné zakázky konstatuji, že vámi uváděná zjištění nejsou odrazem tehdejšího reálného průběhu událostí. Pokud lze v souvislosti s touto veřejnou zakázkou hovořit o nějakém pochybení, tak je třeba se vrátit na úplný počátek, proč vlastně tehdy Město Karlovy Vary prostřednictvím svého odboru lázeňství, cestovního ruchu a kultury vůbec zmatečně žádalo o dotaci na projekty, které již byly v nějakém stadiu rozpracovanosti a realizace,“ odpověděl oběma primátor.
Podle něj obsahovala veřejná zakázka čtyři dílčí realizace. První dvě - Prezentační katalog a Lázeňské lesní vyhlídky - realizovalo Infocentrum v rámci vlastní produkční činnosti.

Celkem logicky

Třetí část zakázky - Encyklopedie od A do Z - byla již rok předtím magistrátem zadána společnosti Laverna Romana.
„A zřejmě protože se částka z roku 2006 ve výši 460 tisíc korun ukázala jako nedostatečná, město zažádalo na dofinancování o dotační titul. Po jeho získání sice nestandardně, ale ve fázi rozpracovanosti celkem logicky, muselo Infocentrum subkontrahovat tuto část zakázky Laverně Romaně. Jednak mu ani nic jiného nezbývalo, navíc mu v subkontraktu nebránila ani platná pravidla,“ vyvrací podezření z manipulace se zakázkou primátor.

V rámci pravidel

Čtvrtá část této zakázky - inovace a rozšíření Spa Magazínu - byla podle něho opět zcela zmatečně administrována ze strany města, nicméně Infocentrum pouze plnilo, v rámci platných pravidel, zadání z magistrátu a následně i smluvní vztah uzavřený v rámci této soutěže.
Spa Magazín vycházel od března 2006 a byl podporován městem prostřednictvím odboru lázeňství, cestovního ruchu a kultury.
„V roce 2007 přešla z rozhodnutí tehdejší politické reprezentace podpora vydávání na Infocentrum a bylo mu pro tento účel vloženo do rozpočtu navíc 480 tisíc korun. Z této podpory pak byly hrazeny dvě faktury na podporu Spa Magazínu - jedna, kterou autor sdělení pominul, a druhá, kterou označil za fiktivní.

Město požádalo o dotační titul na inovaci tohoto média. V momentě, kdy veřejnou zakázku vyhrálo Infocentrum, opět mu nezbylo nic jiného, než kontraktovat tehdejšího vydavatele magazínu - společnost Laverna Romana.
Následná administrace této zakázky proběhla zcela v souladu s uzavřenou smlouvou,“ doplnil vysvětlení primátor.

Výtky bez servítků

Primátor Kulhánek zdůraznil, že se s Odlevákovými zjištěními ani závěry nemůže ztotožnit. „Naopak jsem nucen vám vytknout značnou míru povrchnosti, vytrhování věcí z kontextu a účelová tvrzení, která hraničí s nepodloženým obviňováním a šířením poplašné zprávy,“ vytkl mu.
K zastupiteli Ullischovi je primátor neméně kritický. „Zároveň se opět musím pozastavit nad tím, jakým způsobem spojujete tuto pseudokauzu s vaším obstrukčním chováním při svolání správní rady Infocentra. Domluvený termín 22. dubna , který byl přizpůsoben vašim potřebám, jste zcela bezdůvodně ignoroval a odmítl jste správní radu svolat. Navíc i další snaha o nalezení náhradního data konání jednání správní rady Infocentra je z vaší strany problematická. Obávám se, že vaše chování jako předsedy správní rady nelze považovat za hájení zájmů společnosti a vaše konání nelze označit jako spolupráci se zakladatelem společnosti,“ nebere si servítky primátor Kulhánek.

Ullisch: Primátorův nátlak je nepřijatelný

Podle předsedy správní rady Infocentra je prohlášení primátora Kulhánka skandální a svým obsahem účelové, neboť odložení konání správní rady spočívalo v chaotickém vyjádření primátora o tom, kdo vlastně je novým členem správní rady Infocentra. „Sám pan primátor ani nevěděl, kdo je členem správní rady, jak uvedl v tisku. Z tohoto důvodu jsem byl nucen odložit termín jednání správní rady o týden. Obstrukce a nátlaky ze strany primátora jsou pro mne nepřijatelné,“ zdůraznil Ullisch.

Autor: Ivana Kalinová

28.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jitka Pokorná, starostka Nové Role.

OTÁZKA PRO: Jitku Pokornou, starostku Nové Role

Ilustrační foto.

Olympijský stadion je už v provozu

Trubačský soubor Žluťásek přivezl domů cenu skokan roku

Žlutice – Soubor Žluťásek Střední lesnické školy Žlutice se zúčastnil Mysliveckých slavností svatého Eustacha na hradě Křivoklát. Za svůj výkon si odvezl velmi prestižní a ojedinělou cenu prezidenta České republiky za nejprogresivnější posun ve výkonu.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

OTÁZKA PRO: Josefa Železného, starostu Ostrova

Ostrov - Starosta Ostrova o úložištích radioaktivního odpadu.

Kouzlo poutního místa Skoky inspiruje mladé umělce

Skoky - Grafické sympozium Listy z Gasthausu se blíží do finále. Celý týden se do Skoků sjížděli mladí a talentovaní umělci do provizorního ateliéru, aby nasáli atmosféru místního genia loci a vytvořili přímo na místě grafické listy, které se budou prodávat na sobotní vernisáži v Gasthausu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení