VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontrola objevila prošlou pyrotechniku

Karlovy Vary - Živnostenský úřad kontroloval prodej zábavné pyrotechniky

31.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Živnostenský úřad v Karlových Varech provedl v týdnu před Silvestrem kontroly prodeje zábavné pyrotechniky. Kontrola probíhala na tržištích, v kamenných obchodech i velkých obchodních řetězcích v Karlových Varech a okolí.

U prodejců byl zjištěn prodej 400 kusů pyrotechnických předmětů, u nichž uplynula doba spotřeby. Předmětná pyrotechnika prodejcem byla okamžitě stažena z prodeje. Výsledek kontroly bude postoupen Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva k sankčnímu řízení.

Vzhledem k tomu, že přes veškerá upozornění vznikají každoročně škody na majetku, ale také dochází k ohrožení zdraví, způsobené nesprávným zacházením, je důležité dodržovat všechny zásady při manipulaci s pyrotechnikou a tím snížit riziko nebezpečí na minimum.

Doporučujeme věnovat pozornost již samotné koupi. Pyrotechnické předměty se mohou prodávat jen v původním balení od výrobce a obal by neměl být poškozený. Veškerá zábavná pyrotechnika musí být označena číslem rozhodnutí o schválení pyrotechnického předmětu k uvedení do oběhu. Na obale musí být uveden návod výrobce v českém jazyce, klasifikační třída, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle stupně jejich nebezpečnosti a nesmí chybět ani údaj o době použitelnosti a označením výrobce či dovozce


Zábavná pyrotechnika se dělí do 3 kategorií podle míry nebezpečnosti:

I. třída (např. bouchací kuličky, prskavky, třaskavé proužky) se mohou prodávat osobám mladším 18 let, pokud to není v návodu k používání zakázáno.

II. třída (např. gejzíry, rakety s náplní barevných světlic nebo barevné dýmy) mohou nakupovat pouze osoby starší 18 let.

III. třída (např. dělové rány, různé druhy raket) prodej je možný výhradně osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů, které je rovněž mohou používat.

Připomínáme základní zásady bezpečného používání zábavné pyrotechniky:

Se zábavnou pyrotechnikou je možné zacházet pouze ve volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od domů, automobilů a podobně. Vždy je nutné dbát bezpečnosti přihlížejících nebo procházejících osob tak, aby pyrotechnika nezpůsobila újmu na zdraví nebo majetku. Pyrotechnické předměty třídy II a III se nesmí používat v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven. Větší ohňostroje je rozhodně vhodnější svěřit raději odborníkům – odborně způsobilým osobám. Nesbírejte již použitou nebo i nevybuchlou pyrotechniku.

Je naprosto samozřejmé, že není vhodná manipulace pod vlivem alkoholu nebo jiných drog. Obzvláště varovné jsou pokusy některých uživatelů pyrotechniky odpalovat ji zasazenou do skleněné láhve. Není také bezpečné znovu odpalovat nevybuchlou pyrotechniku. Naopak je potřeba ji bezpečně zlikvidovat v souladu s návodem k použití (např. prolít vodou a zakopat do země).

Při odpalování některých předmětů zábavné pyrotechniky jsou zrakové efekty doprovázeny mohutnými zvukovými efekty, např. petard a dělobuchů, které mohou při nevhodném odpálení poškodit sluch.

Doporučujeme ohleduplnost také k domácím zvířatům, psům a kočkám, které mají sluch mnohem citlivější než lidé a hluk jim může působit bolest.

Jan Kopál, mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary

31.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení