VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel skrývá nečekaný skvost

Radošov - V radošovském kostele sv. Václava, který má obec Kyselka v majetku teprve několik měsíců, objevili skvost. Přes 400 let starý zvon. Starosta nyní konzultuje s památkáři, jestli je datum napsané na zvonu pravé a co by to znamenalo, kdyby kostelní věž skutečně skrývala takto starý unikát.

21.2.2016
SDÍLEJ:

RADOŠOVSKÝ KOSTEL SV. VÁCLAVA skrývá ve své věži přes 400 let starý zvon od jáchymovského zvonaře.Foto: Foto Deník new

Památkově chráněný radošovský kostel je v majetku obce Kyselka teprve od loňského podzimu. Odkoupila jej za částku 350 tisíc korun od spolku Radošovský most. Počátkem prosince se do kostela sv. Václava vrátila zrestaurovaná vitráž. Její opravu dal obci darem student, který ji realizoval coby svou bakalářskou práci. Renovace vitráží je jedním z kroků na cestě postupné obnovy této památky.

„Při prohlídce kostela jsme si všimli, že zvon ve věži má na sobě napsaný velmi zajímavý letopočet. Je jím rok 1593. Plánujeme konzultace s památkáři a také vznesu dotaz na faráře. Pokud by byl zvon skutečně takto starý, jedná se pravděpodobně o unikát," podělil se starosta Kyselky Aleš Labík. A jeho slova potvrdil i památkář z Národního památkového ústavu Lukáš Smola. „Skutečnost je taková, že spousta zvonů nepřežila světové války ve dvacátém století. Nejčastější původ těch, které ano, sahá do století sedmnáctého. Pokud by radošovský zvon opravdu pocházel z konce 16. století, jedná se o unikát," řekl.

Loketské pracoviště Národního památkového ústavu v letošním roce zahájilo jakési sčítání zvonů. To prozatím probíhá na Sokolovsku, ale i radošovský objev do něj bude zahrnut. A s radostí. „Zvon by mohl pocházet od jáchymovského zvonaře Hanse Wildta. Jeho zvon, jen o pouhý rok mladší než ten radošovský, mají na Božím Daru. Zvon i křtitelnice z roku 1575 mají jasně patrné iniciály HW. V oblasti v té době moc zvonařů nebylo, takže je autorství Wildtovy dílny téměř jasné," dokončil památkář Smola.

Aby byl zvon funkční, musí splňovat určité parametry. Tlučením se použitý kov opotřebovává, a mnoho zvonů také proto muselo být postupem let přetaveno. Podle památkářů zůstane zvon na svém místě, aby mohl, i kdyby jen příležitostně, sloužit svému účelu.

Autor: Zdeňka Newiaková

21.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení