VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kotek tvrdí, že prodej Gejzírparku je ostudným pokrytectvím

Karlovy Vary - Zastupitel města Karlovy Vary Jiří Kotek (ALTERNATIVA) ještě jako náměstek primátora pro majetek řešil prodej Gejzírparku tenistům a vždy byl proti. Přesto se prodej nakonec uskutečnil. Zeptali jsme se proto, co dnes říká tomu, že areál v podstatě vlastní zahraniční investor?

9.10.2015 11
SDÍLEJ:

Jiří Kotek při jednání karlovarského zastupitelstva.Foto: Foto Deník mel

Vy jste se jako bývalý náměstek s prodejem Gejzírparku, o nějž žádali tenisté, seznámil. Jaký jste měl názor na prodej tohoto městského majetku?

Když jsem byl náměstkem, odmítl jsem prodej sportovního areálu realizovat. Bohužel moji nástupci neodolali a následně, asi napočtvrté, pozemky prodali. Na všech jednáních zastupitelstva jsem argumentoval dosti jednoznačně proti prodeji a varoval před ním. Proto koalice nedokázala v prvních třech pokusech prodej odhlasovat.

Stalo se tak až v září, těsně před volbami. Dokonce to nejprve v řádném programu projednání zastupitelstva neprošlo, ale primátor to zcela nestandardně vytáhnul znovu do bodu různé, protože si mezitím zajistil jeden chybějící hlas, proto prodej prošel. Hlasoval jsem proti, protože mám za to, že školy, sociální či spolkové domy a sportoviště by si město mělo ponechat v majetku.

Cena pak byla stanovena o milion výše, místo sedmi milionů prodalo město areál za 8,5 milionu. Tedy neuvěřitelně levně, pokud to srovnáme s cenou pozemku například ve Staré Roli. Zde se metr čtverečný prodává za tisíc až dva tisíce korun. Podle primátora byla cena Gejzírparku stanovena s ohledem na skutečnost, že se nový vlastník zavázal do areálu během tří let investovat dvacet milionů… První splátku, investovat do areálu měl do letošního 30. září, ovšem chtěl odložit. Měl by se tedy Gejzírpark vrátit městu zpět, když porušuje smluvní podmínky?

Už samotná úporná procedura prodeje signalizovala, že jde o standardní korupční proces. To ten cenový rozdíl jasně dokládá. Kulhánkova sestava sice nevýhodnost výše ceny formálně uvedla do zápisu, ale následným majetkovým machinacím tak stejně nezabránili, i když tvrdili, jak to mají všechno domluveno a ošetřeno.

Proces faktické změny vlastníků ze sportovního oddílu TC Gejzírpark, skrze s.r.o. téhož jména do akciové společnosti ovládané nějakými ruskojazyčníky a zastřenými akcionáři, to je ostudným důkazem pokrytectví vedení města. Předně ta smlouva neměla být vůbec podepsána, protože mement zpackaných prodejů je ve městě řada (Národní dům, Císařské lázně, stadion Slávie…).

Takže dnešní stav je zbytečný a hlavně byl předvídatelný, navíc je spojen s klopotně složitou procedurou nápravy.

Tenisté navíc při žádosti o odkup Gejzírparku argumentovali tím, že chtějí dosáhnout na evropské dotace, což při pronájmu není možné. O dotace může žádat pouze vlastník. Nyní ale tvrdí, že vždy zastupitele informovali o tom, že shánějí strategického partnera, který by jim s investicí do areálu pomohl. A tomu Gejzírpark nyní patří je to zahraniční obchodník. Věděl jste o tomto záměru?

Tyto rétorické obezličky jsou obvyklými mlhami, kterými se korupční kauzy vždy obestírají. Už při těch opakovaných debatách na zastupitelstvech, když se o prodej koalice snažila, jsem tento argument o dotacích rozbíjel: Kdyby oddíl žádal o dotace společně s městem, měl by naopak pozici pro získání dotace silnější. Nevím o tom, že by kdokoliv z tenisového oddílu při těch opakovaných debatách kolem prodeje řekl: Přelijeme subjekt do akciovky, kterou bude ovládat strategický partner a my tam budeme mít svá anonymní místečka.

Autor: Ivana Kalinová

9.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení