Kvalitní komunikace úředníků s lidmi se zdravotním handicapem a se seniory – to je cíl projektu Českého Červeného kříže (ČČK), do něhož se v těchto dnech zapojili zaměstnanci Krajského úřadu Karlovarského kraje. Ti jsou školeni odbornými lektory ČČK a absolvují praktické činnosti zaměřené například na pohyb nevidomých v prostorách úřadu nebo na komunikaci s neslyšícími či mentálně postiženými. Institucím, které projdou školením a splní podmínky architektonické přístupnosti a vybavení svých objektů, udělí Úřad ČČK certifikát a logo „Přátelské místo“.

Kromě loga získají instituce ještě počet hvězdiček, respektive jeden až pět červených křížků podle míry přístupnosti zařízení pro osoby se zdravotním handicapem a podle procent proškoleného personálu.

“Věřím, že se nám podaří získat nejvyšší bodové ohodnocení a logo „Přátelské místo“, protože by to pro návštěvníky úřadu byl symbol odborného přístupu zaměstnanců k handicapovaným klientům. Dlouhodobě stále zlepšujeme přístupnost objektů úřadu včetně interiérů a snažíme se usnadnit orientaci v budovách všem návštěvníkům. Zvláštní pozornost ale musíme věnovat těm, kteří jsou kvůli svému postižení odkázáni na pomoc druhých,“ uvedl ředitel úřadu Roman Rokůsek.

Celkem 21 zaměstnanců úřadu si během školení vyzkouší, jak obtížný je pohyb na invalidním vozíku nebo se zakrytýma očima. „Praktické činnosti snímáme videokamerou, abychom mohli provést rozbor provedených postupů,“ uvedl manažer projektu Pavel Wiener. Po ukončení školení obdrží Úřad ČČK veškeré podklady k vystavení certifikátu.