VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura? Neskomírá, ale neohromuje

Karlovy Vary - Vlakovou lodí je mezinárodní filmový festival, divadlo a KSO. Lidé by ale uvítali více akcí

24.9.2014 2
SDÍLEJ:

Mel Gibson v Karlových Varech převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografiiFoto: Petr Toman

S nadsázkou by se dalo napsat, že kdyby se v Karlových Varech nekonal mezinárodní filmový festival, kultura by v lázeňském městě poněkud skomírala.

Situaci ale celoročně zachraňuje Karlovarský symfonický orchestr, mezinárodní folklorní festival, zahájení lázeňské sezony a především městské divadlo. To nabízí divákům tak pestrou a originální dramaturgii, že z programu si vybere každý.

„Dramaturgii jsme rozšířili o vystoupení divadel, která v předchozích letech v Karlových Varech neúčinkovala vůbec. Hlavní změnou, kterou kvitují nejen zahraniční návštěvníci, ale i Karlovaráci, je zařazení oper, operet a muzikálů. Nabídka takových pořadů doposud v repertoáru karlovarského divadla chyběla. A také myslíme i na děti, pro něž jsme připravili řadu představení," uvedla ředitelka Dana Neumannová.

Koncerty kapel či revue pořádá také KV Arena, ale ty se konají během roku víceméně sporadicky. Tím výčet kulturních akcí téměř končí, protože v posledních letech je suplují sportovní akce ve městě a také velké hudební pořady v blízkém Ostrově či Lokti. Což Karlovaráci nesou velmi nelibě, protože větší kulturní vyžití v krajském městě by uvítali.

Během uplynulých čtyř let se vládnoucí koalici podařilo oživit domovskou činohru v městském divadle. Ta se do stánku múz vrátila po sedmi letech v roce 2011. V září toho roku se konala premiéra Divadelní komedie finského autora Bengta Ahlforse. Na jevišti se tak znovu objevili herci, kteří působili ve zrušeném městském divadelním souboru, Lucie Domesová, Dana Píchová, Radek Bár a Petr Křiváček. Ke spolupráci přizval umělecký šéf činohry Jiří Seydler Igora Bareše, člena Národního divadla v Praze.

Vládnoucí koalice ale zase letos zrušila Karlovarské kulturní léto, jež lázeňské město velmi oživilo. „Pro letošní rok jsme od této tradice upustili, a to z důvodů finanční a organizační konsolidace. Šetřili jsme letos na všech nákladech, tedy i v oblasti kultury, například večer města při filmovém festivalu neměl veřejnou část a část pro zvané, všechny prostředky jsme se snažili nasměrovat právě do té veřejné části," vysvětlil Jan Kopál, mluvčí magistrátu. Karlovarské kulturní léto bylo zastřešující označení pro akce, které měly oživit městské ulice, parky a další lokality v létě. Podle mluvčího Kopála město šetřilo prakticky všude.

Co si přejete od primátora ve vztahu ke kultuře?

Štěpánka Bergerová, galeristka, Karlovy Vary

Určitě bych si přála, aby byl nový primátor či vedení města vstřícný k tomu, když přijde člověk s nějakým zajímavým nápadem týkajícím se kultury, a zasadil se o jeho realizaci. I když to bude třeba něco nového, netradičního, nevyzkoušeného.

Šimon Kaňka, ředitel KSO, Karlovy Vary

Aby se přízni vedení města dále těšil Karlovarský symfonický orchestr a dostal peníze odpovídající jeho kvalitě, která se v uplynulých letech zvýšila. Podporu by mělo mít i Mezinárodní pěvecké centrum A. Dvořáka, společnost Forte, Jazzový kruh a divadlo.

Vladimír Suchan, hudební promotér, Karlovy Vary

Určitě bych si přál o něco spravedlivější rozdělování dotací, které město poskytuje na různé kulturní akce. S tím je samozřejmě spojené jejich pořádání. Myslím si, že dosud nebylo rozdělování peněz úplně objektivní a někdy neodpovídalo významu akce.

Tereza Tvrdíková, studentka, Karlovy Vary

Přála bych si více koncertů a akcí pro mladé. Navíc bych jako student ocenila i tomu přizpůsobenou cenovou politiku lístků. Místo jedné či dvou akcí, viz běhání na lyžích po Masaryčce, si dokážu představit hned několik zajímavějších kulturních akcí.

Autor: Redakce

24.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobrý stav vody si pochvalovali i účastníci Dne Ohře. Vodácká sezona na Ohři končí v říjnu.

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Každoročně se účastní dětských závodů v pěti věkových kategoriích více než dvě stovky nejen triatlonových nadějí.
24

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení