VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Způsobí audit v nemocnici odvolání ředitelů? Uvidíme!

Karlovarský kraj — Audit v Karlovarské krajské nemocnici odhalil chyby, ale kdo za ně vlastně může?

10.9.2008 33
SDÍLEJ:

Hrozjí jim odvolání? Ředitelé nemocnic v Chebu a Sokolově Kamil Kastner a Věra Procházková mohou být zatím v klidu.Foto: DENÍK/Petr Zahradníček

Audit v Karlovarské krajské nemocnici (KKN) způsobil nebývalý rozruch. Už v pátek se k němu vyjádřili bývalí manažeři z České zdravotní David Hanzl a Miloš Dobiáš.

„Auditorská zpráva za šest milionů, kterou jsem viděl, pro mne není forenzním auditem v pravém slova smyslu. Očekával bych mnohem víc,“ řekl Hanzl a ohradil se proti tvrzení, že Česká zdravotní nedělala výběrová řízení.

S výsledkem auditu se seznámil i současný předseda představenstva KKN Jiří Fojtík. Na přímý dotaz Deníku, jaká opatření v KKN chystá a zdali nezvažuje například odvolání všech tří ředitelů nemocnic v Karlových Varech, Sokolově i Chebu (jedná se o Jiřího Štefana, Věru Procházkovou a Kamila Kastnera), odpověděl: „Toto nepřísluší představenstvu, ale spadá do výlučné pravomoci Valné hromady, která má pravomoc jmenovat či odvolávat ředitele nemocnic. Chystáme ale nový model řízení KKN, ve kterém ředitelé jednotlivých nemocnic chybí,“ připustil Fojtík.

V podobném duchu se vyjádřil i další člen představenstva Lubomír Orálek: „Dovedu si představit personální změny v KKN, ale je potřeba nejprve informace z auditu důkladně vyhodnotit.“

Přitom právě rada kraje pověřila nový management krajské nemocnice, aby urychleně provedl celou řadu opatření. Například uložila představenstvu „vyvodit odpovědnosti včetně důsledků ve vazbě na skutečnost, že v KKN, a.s., chybí dokumentace a podklady k případům prověřovaným forenzním auditem“.

Hejtman Josef Pavel k návrhu na možné odvolání ředitelů redakci odpověděl: „Vůbec nerozumím slovům pana Fojtíka, protože žádný dokument o změnách schválený představenstvem Valná hromada k dispozici nemá a neměla. Je věcí představenstva takové návrhy projednat, dát k nim relevantní zdůvodnění (ne pouze domněnky) a pak je předložit Valné hromadě. Doporučuji předsedovi představenstva, aby se v tuto chvíli zaměřil na plnění opatření uložených Radou Karlovarského kraje a na jejich okamžitou realizaci, protože stěžejní věcí je teď pro nás náprava systému hospodaření v nemocnici.“

Z hejtmanova prohlášení je zřejmé, že odvolání ředitelů nepovažuje za prioritu.

Z našeho rozhovoru s Jiřím Fojtíkem ale vyplynulo, že opatření požadovaná hejtmanem a radou kraje se již realizují. Výsledkem je, že za srovnatelné období 1 – 7/2008 hospodaření KKN vykázalo ztrátu 15,9 milionu oproti loňské ztrátě, způsobené managementem České zdravotní, ve výši 52,9 milionu korun.

„Letošní ztráta by byla ještě nižší, ale ovlivnila ji skutečnost, že VZP nám doúčtovala šest milionů korun zejména za nedodržení poklesu objemu zdravotní péče v sokolovské nemocnici ve druhé půlce loňského roku,“ řekl Fojtík, který zároveň upozornil, že finanční plán schválený Valnou hromadou na uvedené období v letošním roce počítal se ztrátou vyšší, tedy 29,4 milionu korun.

Podle našich informací se rada kraje na svém nejbližším zasedání odvoláním ředitelů zabývat nebude.

KKN, a.s.

Valná hromada KKN, a.s.:
Rada Karlovarského kraje

Předseda představenstva:
Jiří Fojtík

Představenstvo:
Jiří Fojtík, Jan Ferenc, Lubomír Orálek

Autor: Petr Zahradníček

10.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 33
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení