VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budeme muset žít střídměji a levněji

Karlovy Vary – „Štve mne, že ve městě je všechno založeno na osobních nebo obchodních vazbách,“ říká Petr Kulhánek, KOA.

24.8.2010 37
SDÍLEJ:

Petr Kulhánek (KOA), zastupitelFoto: DENÍK/Archiv KD

Jedním ze sedmnácti subjektů, které budou v podzimních komunálních volbách bojovat o přízeň voličů, je i Karlovarská občanská alternativa (KOA). Jejím lídrem je Petr Kulhánek, kterému jsme položili pár otázek k blížícím se volbám.

Jak dlouho už vlastně v komunální politice působíte?
Hnutí Karlovarská občanská alternativa jsme založili s Pavlem Žemličkou několik měsíců před komunálními volbami v roce 2006. Tehdejší dění v komunální politice námpřipadalo nestravitelné.

A jaká je situace nyní?
Tehdy jsem byl skeptik, ale to, co jsem zjistil, když jsem se dostal do zastupitelstva,mne doslova nakoplo. Získal jsem impuls jít do komunální politiky a dosáhnout změny. Štve mne, že je všechno ve městě založeno na osobních nebo obchodních vazbách.

V zastupitelstvu jste už čtyři roky. Jaké jsou vaše pocity?
Čtyři roky jsme kritizovali spoustu věcí. Vždy jsme ale také navrhovali řešení, které námpolitici shodili ze stolu. Přitom v rozhovorech mezi čtyřma očima nám zastupitelé z vládnoucí koalice říkali, že máme dobré nápady.

Podařilo se vám tedy něčeho v takové situaci vůbec dosáhnout?
Kromě toho, že se nám podařilo dostat řadu případů na světlo, dokázali jsme ovlivnit i tvorbu rozpočtu na rok 2010. Po mém protestu ve finančním výboru se dalo více prostředků na drobné kulturní akce.

Co si myslíte o posledních investičních akcích města?
Třeba Meandr Ohře je ve svém základu výborný nápad, stejně jako rekonstrukce Rolavy.

Přesto je často kritizujete. Co byste udělali jinak?
Do obou bychom se asi pustili později. Městu chybí fungující infrastruktura, která by měla mít přednost. Obě akce bychom se snažili udělat levněji a střídměji. Myslím si, že miliony, které do obou akcí šly, nebyly efektivně využity. Víme, že se na ně využívaly peníze z dotací. To je velká pomoc pro městský rozpočet, ale i dotace musíme být připraveni využít racionálně a s rozmyslem.

Znamená to, že byste se do podobných akcí nepustili?
Pustili, ale později. Nebyla by to naše základní priorita. Nejde jen o Rolavu či Meandr, ale i o akce typu lanovky na Tři kříže nebo sjezdovky. To je nadstandard, který si bude město moci dovolit možná tak za deset let.

A jaké jsou tedy vaše priority?
Obnova základní infrastruktury a podpora lázeňství a cestovního ruchu. Lázeňství je primární zdroj potenciálních příjmů města. Návštěvníkům lázní ale budeme muset nabízet více než dosud. Problém je také v zatím nedostatečné komunikaci vedení města s odborníky právě z oblasti lázeňství a cestovního ruchu.

Co podle vás čeká na vítěze voleb, ať jím bude kdokoliv?
Přijde doslova do ekonomického spáleniště. Město má už několik let schodkové rozpočty. Zatěžuje ho splácení úvěru na KV Arenu. V posledních deseti či patnácti letech se prodalo, co se dalo. Z těchto prodejů se financovala značná část investic. Tyto zdroje už budou chybět. Město už nemá rezervy.

Co se s tím bude moci dělat?
Šetřit, hledat rezervy ve fungování a nové zdroje. Magistrát bude muset mít aktivnější přístup k získávání nejen evropských, ale hlavně státních dotací. Karlovy Vary se podle mých informací zatím ani nepokusily realizovat investice modelem PPP projektů. Na všech úrovních se bude muset šetřit. Za poslední roky mi připadá, že aparát magistrátu je přebujelý.

Znamená to třeba i personální zásahy mezi úředníky magistrátu?
Pokud chceme dostat město z ekonomické krize, musíme ho dostat i z morální krize. A to musí začít u politického vedení města. Pokud bude politické zadání v pořádku, tak věřím tomu, že úředníci vše v pořádku zařídí. Fundovaní jsou na to dost. Samozřejmě napravit se budou muset některé křiklavé případy.

Do komunálních voleb jdete nakonec samostatně. Přitom před volbami se chtěla opozice spojit do jedné strany. Proč se KOA k tomuto návrhu nepřipojila?
Za čtyři roky práce v zastupitelstvu jsme se zřetelně profilovali jako hnutí s jasnými vlastními názory. Měli jsme také obavy, že by vznikl nehomogenní blok, kdy by měl každý jiné zájmy a priority. Proto jsme se rozhodli jít do komunálek samostatně. Nemáme ani žádné sponzory. Je to pro nás principiální záležitost. Nechceme se nikomu zavazovat. Je to věc, která nás hodně vyděluje. V žádném případě se však nebráníme povolební spolupráci.

Autor: Petr Przeczek

24.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 37
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Ilustrační foto

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení