VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři jdou do krajských voleb. Jako jediní v České republice

KARLOVARSKÝ KRAJ - Doktoři vytvořili vlastní hnutí za uzdravení společnosti. Kraj je podle nich nemocný.

7.6.2008 27
SDÍLEJ:

LÉKAŘI JDOU DO VOLEB. Hnutí za uzdravení společnosti představili lékař Jaroslav Žák, primář interny, a Filip Berger lip Berger (třetí zprava), předseda Lékařského odborového klubu.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Podzimní krize v Karlovarské krajské nemocnici nás vyburcovala k aktivitě. Karlovarský kraj je nemocný a my chceme být lékaři společnosti,“ zdůvodnili mimo jiné karlovarští lékaři své rozhodnutí zapojit se do letošních krajských voleb.

Kvůli tomu založili hnutí „Doktoři za uzdravení společnosti“, jehož cíle a vize poprvé představili ve čtvrtek. A to se vším všudy. S volební kampaní, logem a webovými stránkami. Na těch je vyobrazen hejtman Josef Pavel jako typická matrjoška a náměstek pro krajské zdravotnictví Jiří Mutinský jako lékař s injekční jehlou v ruce a symbolem ODS na čele. Vedle nich je nápis „Kam zmizelo 121 milionů?“, což je současný dluh karlovarské nemocnice.

„Dosud jsme věřili, že naší občanskou povinností je vykonávat co nejlépe svou práci. Když jsme tvrdili, že chceme mít od politiky pokoj, mínili jsme tím, řečeno Čapkovými slovy, že chceme, aby byla v pořádku, aby nás neotravovala, aby nás neponižovala. Nuže, zklamali jsme se,“ zdůvodnil tento krok lékař Jaroslav Žák, primář karlovarské interny.

Podle jeho kolegy Filipa Bergera přiměla doktory k tomuto průlomovému rozhodnutí neschopnost představitelů kraje řídit svěřené resorty. „Nemuselo k tomu dojít. Rozhodnutí kraje jsou ale bezkoncepční, nemocnice krvácí a personál odchází. Někdo to musí vyřešit. Nikdy jsme neměli politické ambice. Jsme lékaři a patříme do ordinací. Nemůžeme ale problémy přehlížet. Jsme nyní adresáty nářků společnosti. Několikatisícový dav nám v zimě aplaudoval a žádal změnu. To je ten motor, proč to děláme,“ uvedl Filip Berger.

„Z Karlovarského kraje odcházejí vzdělaní lidé, má nejnižší mzdy, produktivitu, nejvyšší rozvodovost,“ přidal se i pedagog a člen hnutí Doktoři za uzdravení společnosti Vratislav Emler.

Lékaři jdou do krajských voleb s alternativním konceptem veřejné správy. „Jde o přechod na expertní řízení. Všechny odbory by řídili jmenovaní experti a na ně by politici dohlíželi. Ti by byli placeni z peněz, které ušetříme za uvolněné radní. Zůstaly by jenom výbory kontrolní a finanční a placeným politikem by byl hejtman,“ uvedl internista Vít Baloun.

Kandidátku ani lídra lékaři zatím nezveřejnili. „Máme tolik členů, že sestavit ji nebude problém. Na lídra máme tři osobnosti a podle nás by tomuto kraji v čele slušela žena,“ podotkl Berger.

Volební kampaň lékařů bude podle nich specifická.

„Bráníme se tradičnímu způsobu sebeprezentace a pokusíme se vyhnout agresivnímu a konfrontačnímu peklu minulých volebních kampaní. Prostě je zde blbá nálada a my ji chceme změnit,“ dodali lékaři.

Autor: Ivana Kalinová

7.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 27
SDÍLEJ:
Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení