VYBRAT REGION
Zavřít mapu

GLOSA: Kulturní prohra Karlových Varů

Karlovy Vary – Glosa redaktorky Ivany Kalinové a reakce magistrátu města na ni.

15.2.2010 22
SDÍLEJ:

Ivana KalinováFoto: DENÍK/Archiv KD

Kdyby se Karlovy Vary přihlásily do soutěže o kulturní město, pak by zřejmě neměly naději na úspěch. Na rozdíl od sportu je v tomto městě kultura téměř popelkou. Své stabilní místo na výsluní si udrželo městské divadlo a to je skvělé, ale jinak? Ať se rozhlížíme, jak se rozhlížíme, kluby, sessiony, hudební produkce kapel a prostě to správné klubové zázemí a odvaz, kterým se může chlubit Cheb, Sokolov nebo i Ostrov, nevidíme.

Co se proboha v tomhle městě stalo, že zde z klubové tvorby nezůstal kámen na kameni? Kdysi vyhlášená Propaganda, posléze přejmenovaná na Rotes Berlin, vzala zasvé, Wéčko snad stávkuje, Lidový dům se rozpadá a prostory, které měl k dispozici Klub Paderewski, město prodalo. Zůstává Elko a znovuoživená Husovka, snad i Panasonic a možná i klub Imperial, a to jenom proto, že ti lidé to prostě nevzdali. Pokud odmítnete komerci v KV Areně, proti níž vůbec nic nemáme, tak si z pořadů, které město místním nabízí, téměř nevyberete. Protože tak nějak není z čeho.

Karlovy Vary se kulturou chlubí, ale ona se čím dál více noří do suterénu. Ducha i tvorby. Jako magistrát.

(iva)

Kulturní prohra

Reagujeme na glosu redaktorky Ivany Kalinové „Kulturní prohra Karlových Varů“ v pondělním vydání Deníku. Karlovy Vary se podle autorky chlubí kulturou, ale ta je v tomto městě popelkou a „čím dál více se noří do suterénu. Ducha i tvorby. Jako magistrát.“

Předesíláme, že v článku „Husovka: azyl pro kulturu“ ve stejném čísle redaktorka chválí Klub Paderewski za to, jak zvládl stěhování do nových prostor Husovky a jaký má bohatý program.

Bohužel, nikde není řečeno, že to byl právě magistrát, kdo s Klubem Paderewski, s Divadlem D3 a Karlovarským hudebním divadlem jednal, nabídl jim lepší, větší a přístupnější prostory pro jejich činnost, a to zadarmo. Tyto subjekty tedy neplatí nájem, ale také neodvádí nic z vybraného vstupného, ani z výnosu klubového baru. Město těmto třem subjektům nadto každoročně poskytuje dotace ve výši statisíců korun – vloni na jejich činnost věnovalo 550 tisíc korun, za posledních pět let téměř dva a půl milionu – a dalšími statisíci dotuje potom provoz objektu Husovka, přes osm set tisíc korun ročně.

Jestli se tedy Klubu Paderewski daří, stejně jako dalším dvěma subjektům v Husovce, je to díky nemalé podpoře magistrátu města Karlovy Vary. To zcela otevřeně říkali i jejich zástupci při jednáních s městem.

Primátor, náměstci a náměstkyně primátora
Města Karlovy Vary

(redakčně kráceno)

Autor: Ivana Kalinová

15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:
Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení