VYBRAT REGION
Zavřít mapu

GLOSA: Válečná lázeňská zóna

Karlovy Vary – Glosa redaktorky Ivany Kalinové.

16.3.2010 6
SDÍLEJ:

Ivana KalinováFoto: DENÍK/Archiv KD

Jak si Karlovy Vary cení lázeňství? Hodně, málo, vůbec? Podle vaku peněz, který jde nyní například do rekonstrukce Staré louky a Tržiště, zřejmě hodně. Podle špíny a hluku, v níž se nyní procházejí hosté a návštěvníci, málo. A podle toho, jak se Karlovy Vary starají o lázeňský genius loci, vůbec. On je totiž velký rozdíl mezi lázeňskými hotely, v nichž si host nejen odpočine, ale také je pod pečlivým lékařským dozorem a penziony, v nichž sice přespí, ale druhý den jede o město dál. Nelze tvrdit, že lázeňství je v Karlových Varech popelkou, ale na druhou stranu nelze konstatovat, že tento obor nepřehlížíme. Přestože jde o jednoho z nejvýznamějších zaměstnavatelů ve městě.

Lázeňství by mělo žít s městem v symbióze, neřkuli na výsluní, zatím ale žije v ústraní. Jakoby to, co Karlovy Vary mají od boha, a to jsou léčivé prameny, bylo naprostou samozřejmostí a byly tady na věky. Karlovarské lázně, v nichž se lidé mají nadechnout, uvolnit se a odpočinout si, svírá tuhá krusta stále nových a nových rezidencí, které dusí citlivě pojatou lázeňskou architekturu a lázeňští manažeři aby se obávali toho, kdy jim vedle hýčkanného sanatoria vyroste další betonová obluda.

Neměli bychom vrátit lázně lázním a znovu si uvědomit, že Karlovy Vary kdysi vznikly kvůli léčivým pramenůma ne že prameny zde vytryskly kvůli tomuto městu? Nyní tryskají ve válečné zóně, v nichž jsou hosté nuceni se pohybovat. Do kdy? Když zde klasická lázeňská péče vydržela přes pět set let, mohli bychom ji udržet a rozvíjet i nadále.

Autor: Ivana Kalinová

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení