VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak lze ochránit úředníky a osoby veřejně činné? Názory na to se různí

Karlovy Vary – Drama, které se odehrálo v pondělí 27. dubna na karlovarském magistrátu, jako by bylo předlohou amerického filmu Volný pád, v němž hlavní roli frustrovaného muže, který jako argument zvolil místo slov zbraně, ztvárnil Michael Douglas. Dramaturgie včerejšího napadení úředníka karlovarského magistrátu byla totiž úplně stejná, až na to, že nešlo o filmový scénář, ale realitu.

28.4.2009
SDÍLEJ:

Z útoku byli tajemník magistrátu Jiří Vávra (vpravo) a mluvčí Jan Kopál otřeseni.Foto: DENÍK/Jan Havelka

Živnostník Eduard H. se dostal do finančních potíží a své nesnáze řešil brutálním útokem. Případ tohoto podnikatele se vleče už řadu let. Ve sporu se nejprve ocitl s Pozemkovým fondem, s nímž uzavřel smlouvu na vyčištění skládky ve Stružné. Protože mu prý Pozemkový fond nezaplatil všechny náklady, které s prací měl, dostal se do finančních potíží. Spor se vyhrotil před dvěma lety, kdy barely s vyjetým olejem z pozemku, který vyčistil, složil podnikatel přímo pod okny Pozemkového fondu, to hned dvakrát.

„Nemám jinou možnost, jak na tento případ upozornit,“ uvedl tehdy. „Já fondu vracím jen jejich majetek, ten odpad je jejich,“ dodal s tím, že je rozhodnut pod okny úřadu složit dalších dvě stě tun odpadů. „Dostal jsem se do velkých nesnází. Jejich přičiněním jsem přišel o milion, propustil lidi a prodal majetek. Roky podnikám, a teď abych začal znovu,“ dodal před lety trpce podnikatel.

Pozemkový fond ale jakékoliv pochybení odmítá. „Případ skončil u soudu a ten jsme vyhráli,“ vysvětlil Miroslav Jíša, zástupce ředitele Pozemkového fondu v Karlových Varech.

Další finanční ránu ale živnostník obdržel od České inspekce životního prostředí. „Ta mu za správní delikt vyměřila pokutu ve výši dvě stě tisíc korun. Toto rozhodnutí jsme obdrželi 14. ledna loňského roku. Od té doby nevíme nic,“ vzpomněla si na problém také Zuzana Večerková, starostka Stružné.

Právě této obci, kde barely s vyjetým olejem nakonec živnostník vyhodil, původně vyčištěnou parcelu fond převedl. Tehdy likvidaci už černé skládky zaplatila karlovarská radnice a podle tehdejšího vyjádření Stanislava Průši, vedoucí odboru životního prostředí, hodlal magistrát náklady vymáhat po pachateli.

A ten po letech průtahů, dohadů a problémů sáhl po fyzickém násilí. „Prostě mu ruplo v hlavě,“ domnívá se jeden z očitých svědků.

Jak ochránit úředníky?

Tajemník radnice Jiří Vávra už delší dobu chce, aby na magistrátu, tedy v obou budovách, byli přítonní strážníci každý pracovní den. „V současné době však hlídkuje strážník pouze v budově magistrátu v Moskevské ulici. Je tam na měsíc na zkoušku. Pak se bude vyhodnocovat jeho přínos,“ říká tajemník Vávra, který si je ale vědom zásadního problému – město totiž nemá dostatek členů městké policie.

Podle strážníků by jejich přítomnost na radnici samotnou příčinu možného útoku nic ale neřešila. Tomu by mohly předejít jen detekční rámy na každém rohu.

Mluvčí radnice Jan Kopál přesto ale dodává, že vedení magistrátu se bude zabývat tím, jak zvýšit bezpečnost svých úředníků.

(iva, jako)

28.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení