VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaolinka chystá rozšíření těžby

Nová Role, Jimlíkov – Názory na rozšíření těžby v Nové Roli a Jimlíkově na jaře příštího roku se různí.

20.8.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Havelka

Rozšíření těžby kaolinu na nová místa v okolí Nové Role a Jimlíkova je stále aktuální. Nyní se tímto tématem zabývá Karlovarský kraj. Někteří lidé jsou však proti tomuto záměru společnosti Sedlecký kaolin.

„Byl předložen posudek k záměru „Stanovení dobývacího prostoru Nová Role I a následná těžba výhradního ložiska Jimlíkov – sever,“ potvrdila Andrea Bocková, mluvčí Karlovarského kraje.

Podle ní je předmětem záměru těžba kaolínu v novém dobývacím prostoru Nová Role I o rozloze 1 381 048 metrů čtverečných, plocha území předpokládané těžby bude 1 089 181 metrů čtverečných. „Předpokládaná výše těžby bude činit 100 tisíc tun. Dobývacím prostorem budou dotčeny tři katastry, a to Nová Role, Stará Role a Jimlíkov,“ dodala mluvčí kraje.

V předloženém posudku je navrhováno souhlasné stanovisko za předpokladu splnění podmínek pro fázi přípravy, provozu a ukončení těžby. Zpracovaný posudek je k nahlédnutí na Krajském úřadě Karlovarského kraje, odboru životního prostředí a zemědělství. Vyjádření k posudku je možné zaslat nejpozději do 17. září 2009 na Ministerstvo životního prostředí.

Podle Vojtěcha Zítka, generálního ředitele společnosti Sedlecký kaolin zatím nejsou žádné komplikace, které by rozšíření těžby měly zabrzdit. „Nyní se posuzují vlivy na životní prostředí, vše vypadá bezproblémů a zdá se, že se těžbu skutečně podaří rozšířit. Pokud to tak dopadne, mohlo by se začít už na jaře roku 2010,“ konstatoval generální ředitel.

Ohledně tohoto tématu se vedly před delším časem v Nové Roli dlouhé diskuse, protože někteří lidé tento záměr kritizovali.

„Skutečně se zatím zabývalo zastupitelstvo i veřejnost v roce 2007 a 2008. Já osobně mám názor takový, že pokud Sedlecký kaolin splní podmínky, například biokoridor, nebo se budou kontrolovat prosaky do místního koupaliště, tak by těžba lidem život neměla výrazně komplikovat. Navíc je možné, že se zlepší nabídka pracovních míst pro zdejší lidi,“ konstatoval Václav Heřman, starosta Nové Role.

Podle starosty by rozšíření těžby nekomplikovalo ani rozvoj Nové Role. „Na těchto pozemcích se stejně nemělo nic stavět, ani dít nic podobného. Podle mě by kaolin zůstat v zemi neměl. Navíc rekultivace krajiny po těžbě dokáže vrátit přírodě původní vzhled,“ míní starosta Nové Role Václav Heřman.

Zcela opačný názor má zastupitelka Jitka Pokorná (SNK–ED). „Já myslím, že by se těžba už do nových lokalit rozšiřovat neměla. Podobný názor má podle mě i spousta dalších lidí, kteří zde žijí. Už tady nebude vůbec žádný klid,“ oponovala Pokorná. „Nejsem taková kapitalistka, abych vyměnila peníze za příjemný a klidný život,“ dodala zastupitelka Nové Role.

Stejný názor jako ona má i novorolský senior Jaroslav Vaverka. „Podobné věci mohou vítat pouze chamtiví a nenasytní lidé. Se zdejším vedení radnice nejsem spokojený. Myslím, že je moc nezajímají zájmy občanů. Já jsem proti rozšíření těžby,“ konstatoval novorolský senior Vaverka.

Co lidem vadilo?

Když se začalo mluvit o záměru rozšířit těžbu kaolinu i do dalších lokalit, lidé se obávali například hluku, prachu, zničení přírody a také toho, že pokud bude těžba, tak jejich domy ztratí hodnotu.

Autor: Jan Havelka

20.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Ilustrační fotografie.

Netopýří noc na hradě i v dole

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Sokolov – Zabitím vyhrožoval v Sokolově dvaatřicetiletý muž trojici lidí. Navíc ještě na ně vytáhl a namířil zbraň.

Zámek zacílil na nejmenší

Zámek Kynžvart - Ke skvělé návštěvnosti, která by mohla i letos dosáhnout k magickým čtyřiceti tisícům návštěv, má našlápnuto zámek Kynžvart.

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení