VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zůstane český venkov ještě dlouho mimo rámec zájmu?

KARLOVARSKO - Na rozdíl od větších měst mají venkovská sídla a menší obce problémy s dotacemi.

27.5.2008
SDÍLEJ:

PŘÍKLAD. Aby mohli například v Toužimi opravit historický pivovar (na snímku), musí radnice opakovaně žádat o dotace ze státní pokladny. Evropských peněz se nedostane ani na opravu náměstí.Foto: DENÍK/Silvie Risová

Český venkov prohrál svůj boj s agrárníky. Tak to aspoň konstatuje místopředseda státního programu pro obnovu venkova Radan Večerka (SZ) ze Stružné na Karlovarsku. Mezi venkovem, kam je třeba přiřadit veškeré obce a menší města pod deset tisíc obyvatel, a agrárníky, tedy zemědělskými firmami a subjekty, je v oblasti dotační politiky propastný rozdíl.

„Zatímco na celou množinu venkova připadají z evropských peněz necelá čtyři procenta, zemědělské projekty, přesněji agrárníci, dostávají 96 procent. Rozdíl je tedy opravdu propastný,“ vysvětluje na číslech Radan Večerka a pokračuje: „Jako přímý účastník jednání o programu mohu pouze konstatovat, že venkov prohrál v boji s agrárním lobbismem. Není se příliš co divit, venkov své zástupce na ministerstvu zemědělství nemá, agrární lobbisté ano. V šestatřicetičlenném monitorovacím výboru jsem jediný člen za venkov, agrárníci mají zbytek.“

Další špatnou zprávou pro venkov na Karlovarsku a Ústecku je podle Večerky konečné znění Regionálního operačního programu. Ten je koncipován do čtyř prioritních os. Města, venkov, doprava, cestovní ruch. Druhá prioritní osa, tedy venkov, dostává pouze 4,36 procenta při rozdělování peněz z ROP.

„Ve venkovských obcích do 2 tisíc obyvatel žije v České republice více než 25 procent lidí. Finanční přísun z Evropských fondů přitom představuje pouhá čtyři procenta,“ doplňuje Radan Večerka.

Ve městech jsou agentury, často placené ze státních peněz, které pracují na přípravě projektů, nutných k žádostem. Na venkově nejsou a navíc objem financí není tak zajímavý, aby se jim tam vyplatilo pracovat. Neangažují je příliš ani radnice, protože šance na evropské peníze je tak malá, že se to prostě nevyplatí.

Takhle to například dopadlo na Žluticku ve Veselově, kde dodnes nemají vodovodní síť a kde se každé sušší léto potýkají s nedostatkem vody. Investice je to tak velká, že žlutická radnice nemá šanci to zvládnout bez masivní podpory státu, či lépe Evropy. Peníze odtud však čekat také nemohou. Nevejdou se do ´tabulek´.

Autor: Silvie Risová

27.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení