VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza šéfky stavebního úřadu rozpoutala bitvu právníků

Karlovy Vary – Primátor Werner Hauptmann trvá na svém. Ivana Doubová žádný zákon neporušila.

29.8.2009 13
SDÍLEJ:

Primátor Werner Hauptmann oznámil, že vedoucí stavebního úřadu Ivana Doubová žádný zákon neporušila, a proto zůstává ve funkci. Zleva: vedoucí stavebního úřadu Ivana Doubová, náměstek Tomáš Hybner (ČSSD) a primátor Werner Hauptmann (ODS).Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Slovo proti slovu a bitva právníků. Tak se dá shrnout případ Ivany Doubové, vedoucí karlovarského stavebního úřadu. Závěry pěti právních posudků, které má Deník k dispozici, jsou nejednoznačné a tajemník města Jiří Vávra odmítá, že by jej Doubová o změně územního plánu u svých pozemků informovala.

Primátor Werner Hauptmann (ODS) je ovšem přesvědčen, že spor Doubové s Vávrou není podstatný.

„Projednávání změny územního plánu začalo v roce 2005 a tehdejší tajemnici magistrátu Johaně Vydrové to vedoucí stavebního úřadu oznámila. To bylo pro naše posuzování stěžejní. Jestli bylo oznámení učiněno před poslední fází schvalování změny, to rozhodnout nedokážu, protože tu stojí tvrzení proti tvrzení bez jakéhokoliv písemného podkladu. Ale hlavně to pro výsledek celé záležitosti nemá prakticky žádný význam. Důležité bylo, zda bylo oznámení učiněno na začátku procesu změny územního plánu, a to bylo,“ uvedl primátor.

Písemné potvrzení, že tomu tak skutečně bylo, od Vydrové ale primátor nemá. „Uvedla to do policejního protokolu,“ sdělil pouze.

To, že v případě Doubová chybovala, stojí ve stanovisku Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky. „Došlo k porušení právního řádu, konkrétně pak k postupu rozpornému s ustanovením paragrafu 14 správního řádu v důsledku neoznámení podjatosti úřední osoby, a též k porušení zákona o střetu zájmů,“ konstatují akademici.

Posudek Advokátní kanceláře Vohánka, Zach a spol., která se případem zabývala na žádost Doubové, tvrdí, že ona zákon o střetu zájmů neporušila, neboť neporušila povinnost oznámení o osobním zájmu tím, že nevystupovala na jednání zastupitelstva v rozpravě ani jinak, o návrhu nehlasovala a její vztah k dotčeným pozemkům byl obecně zřejmý. Doubová podle této advokátní kanceláře neporušila ani správní řád. „Z její strany nešlo o bezprostřední podíl na výkonu pravomoci správního orgánu a nemusela tak být považována za vyloučenou ze všech úkonů v řízení, při jejichž provádění by mohla výsledek řízení ovlivnit.“

Podle vyjádření ministerstva vnitra Doubová zákon o střetu zájmů neporušila, neboť právo předkládat návrhy k zařazení na pořad jednání zastupitelstva mají jeho členové, rada a výbory.

Také podle stanoviska Advokátní kanceláře Pavel Tomek, o který ji požádala radnice, Doubová zákon o střetu zájmů neporušila, ovšem porušila zákon o úřednících. „Nedodržela právní předpisy vztahující se k práci jí vykonané podle paragrafu 14 správního řádu a paragrafu 16 zákona o úřednících, neboť se nezdržela jednání, které by mohlo vést ke střetu veřejného zájmu s jejími osobními zájmy.“

Advokát Tomek se Deníku ke svým závěrům nechtěl blíže vyjadřovat.

Podle právníků města Doubová neporušila zákon o střetu zájmů. „Otázku porušení paragrafu 14 správního řádu právní odbor posuzoval pouze obecně a nedospěl k jednoznačnému závěru pro nedostatek předložených podkladů,“ uvádějí městští právníci.

Až po zpracování všech těchto analýz úřednice Doubová přišla s prohlášením, že o své zainteresovanosti včas informovala své nadřízené. Jeden z nich, tajemník Jiří Vávra, to ovšem popřel.

Autor: Ivana Kalinová

29.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení