VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohřbili soudruzi vzácný kříž?

Karlovy Vary — Podle očitého svědka odpočívá původní dominanta lázeňské části Karlových Varů v „hrobě“ pod cvičnou věží hasičů.

22.1.2009 1
SDÍLEJ:

Kříž, který nyní zdobí mohutnou žulovou skálu nedaleko Grandhotelu Pupp, vznikl v roce 1990 z iniciativy skupiny karlovarských výtvarníků.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Kam se poděl originál Keglevičova kříže, který byl až do sedmdesátých let dominantou skály nedaleko Grandhotelu Pupp v lázeňském centru Karlových Varů? Očitý svědek tvrdí, že ví nejen přesné datum, kdy kříž ze skály zmizel, ale i to, kde se nyní nachází (jméno svědka na jeho žádost nezveřejníme, redakce však může případným zájemcům zprostředkovat kontakt s ním).

„Kříž zmizel 19. srpna 1977 v jednu hodinu po půlnoci,“ vzpomíná muž, který v té době pracoval ve směně B karlovarských hasičů. „Příkaz k jeho odstranění dali tehdejší tajemník okresního výboru KSČ Jaroslav Gajar, předseda okresního národního výboru Petr Havlíček a předseda městského národního výboru Miloslav Vaněk,“ vyjmenoval svědek.

Důvody k činu byly podle jeho slov hlavně politické. V tom roce vznikla Charta 77 a 19. srpen byl velice blízko devátému výročí okupace z roku 1968. „A pak: Tehdejší mocipáni přece nemohli připustit, aby se v blízkosti hotelu, který tehdy nesl hrdý název Grandhotel Moskva, nacházel křesťanský symbol,“ doplňuje bývalý hasič.

Karlovarští hasiči ze směny C se tehdy měli na rozkaz nadřízených osobně účastnit za asistence Veřejné bezpečnosti odříznutí kříže. „Kříž následně rozřezali na tři díly a společně s plechovým Kristem jej pohřbili pod základy cvičné věže, která dodnes stojí v areálu hasičské stanice v Rybářích. Osobně jsem byl u toho, kdy se torzo kříže ukládalo mezi čtyři betonové patky, na kterých cvičná věž stojí. Zprvu jsem nevěděl, co to je, ale pak mi kamarád, který byl členem KSČ, řekl, že to byl právě Keglevičův kříž,“ dodává svědek.

V kronice karlovarských hasičů není o této akci ani zmínka. Chybí tam však i záznam o stavbě cvičné věže.

„Osobně pochybuji, že by se někdy něco takového stalo. To by si hasiči, z nichž někteří dodnes slouží, určitě mezi sebou řekli. Ale nic takového tady nikdy nepadlo,“ reaguje na tvrzení svědka Jiří Bernášek, současný velitel hasičské stanice. „Neexistují o tom žádné písemné ani fotografické záznamy,“ argumentuje bývalý hasič, který Deníku informace o Keglevičově kříži poskytl. „Vedle tehdejších stranických špiček o tom vědělo maximálně patnáct lidí. Řada z nich už dnes nežije,“ dodává svědek.

„Tehdy to byla velká záhada. Jeden den tam kříž byl, druhý ne. Spekulovalo se o lecčems. Autoři teorií se však vesměs shodli na jednom: Odříznutí Keglevičova kříže bylo spojené s tehdejší ideologií,“ říká k záhadě zmizení originálu karlovarský historik Stanislav Burachovič.

„Zmizení Keglevičova kříže jsem měl dosud v paměti zafixované do první poloviny sedmdesátých let. Ale to neznamená, že se nemohu mýlit,“ pokračuje historik Burachovič. „Přijde mi ale divné, že by jej pohřbili do země. Bezbožník by dřevěný kříž spíše spálil. Ale když svědek tvrdí, že je zakopaný v zemi…,“ dodává Burachovič.

Keglevičův kříž nebyl jediný, který zdobil vrcholky skal v okolí Grandhotelu Pupp. Další byl podle informací Stanislava Burachoviče na protější, dnes už neexistující skále nad budovou muzea.

„Odedávna tvořily oba kříže pomyslný vstup do posvátného okrsku karlovarských léčivých zřídel. Ta byla lidmi uctívána a léčebně využívána už v době předkřesťanské. Romantická scenérie skalního hrotu s křížem byla v 17. až 19. století oblíbeným námětem karlovarských vedut,“ říká historik.

Starý německý název skály s Keglevičovým křížem zní Tschierl–Felsen. Podle některých badatelů (například Antona Gnirse) je tento název keltského původu. Na starých rytinách Karlových Varů se objevoval už od 17. století. Až v roce 1795 byl postaven z peněz hraběte Sigmunda Keglewiche kříž, který zmizel v roce 1977. Současná podoba vznikla podle historických předloh z iniciativy karlovarských výtvarníků.

Autor: Petr Kozohorský

22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení