Vrchol Klínovce se svou nadmořskou výškou 1242 metrů a na něm postaveným horským hotelem s rozhlednou již po desetiletí vytváří přirozenou dominantu Krušných hor. Ta bohužel ztratila v posledních letech na svém lesku. Vlastní hotelový komplex a jeho nejbližší okolí připomínají dnes svou devastací spíše opuštěné vojenské cvičiště než turistické místo hodné návštěvy.

„Pomineme-li dobu před rokem 1990, kdy se do vlastních nemovitostí neinvestovalo a pouze se prováděly nejnutnější opravy, byla jejich privatizace začátkem 90. let minulého století začátkem devastace,“ přiznává Olga Zámostná, koordinátorka projektů EU města Boží Dar.

Po letech, kdy se ve vlastnictví hotelu vystřídala řada společností, aniž projevily snahu o jejich opravu, poslední vlastník v roce 2003 oslovil Jáchymov a následně i Boží Dar, zdali nemají zájem o koupi Klínovce jako celku. Jáchymov odmítl a po mnoha jednáních a zjišťování všech potřebných skutečností Zastupitelstvo města Boží Dar 7. srpna 2003 rozhodlo, že komplex nemovitostí na Klínovci koupí společnost „Služby Boží Dar, s.r.o.“, jejímž je město jediným společníkem.

„V roce 2009 odkoupilo město Boží Dar od společnosti Služby Boží Dar budovu rozhledny. Všechny kroky činilo a činí město Boží Dar s cílem vrátit celému vrcholu Klínovce jeho proslulost, kterou si určitě zaslouží. Tak nádherné výhledy na oblast Krušných hor nikde jinde nejsou! Proto zastupitelstvo Božího Daru současně rozhodlo, že bude postupně prováděna rozsáhlá obnova a rekonstrukce s cílem opětovného zpřístupnění veřejnosti,“ dodává Zámostná.

Náročná minulost

Prvním krokem bylo zpracování Studie proveditelnosti a Studie EIA pro oblast „Regenerace vrcholu Klínovce“. Zahrnovaly horský hotel, rozhlednu a přístupovou komunikaci.

„Dalším krokem bylo zajištění základní ochrany současného stavu. Jak po stránce stavební, tak památkové. Město oceňuje přístup nejen Ministerstva kultury, ale zejména Zastupitelstva Karlovarského kraje, které dle svých možností také přispěly,“ vysvětluje božídarská koordinátorka.

Finanční náklady byly značné. V roce 2003 až 2009 vynaložily Služby Boží Dar 5 506 000 korun, z toho dotace Ministerstva kultury ČR činí 580 000 korun a Karlovarského kraje 450 000 korun.

Žhavá současnost a budoucnost

Boží Dar už od devadesátých let minulého století spolupracuje s příhraničními obcemi a městy Kurort Oberwiesenthalem a Breitenbrunnem. Tato přeshraniční spolupráce v rámci programů Phare CBC a INTERREG IIIA přinesla řadu úspěšně realizovaných projektů.

„Proto pro záchranu rozhledny Klínovec a umožnění přístupu k ní zpracoval Boží Dar společně se svými partnery dvě kompletní žádosti o poskytnutí dotace z Programu Cíle 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 až 2013. Obě žádosti byly předloženy v dubnu 2009 a obce a města Centrálního Krušnohoří, zejména město Boží Dar, předpokládají jejich projednání na zasedání Monitorovacího výboru Cíle 3/Ziele 3 v únoru 2010,“ zdůraznila Olga Zámostná.

Prvním společným projektem je „Zařízení a infrastruktura cestovního ruchu v oblasti Centrálního Krušnohoří – 1.etapa“. V jeho rámci Boží Dar předkládá projekt „Rekonstrukce rozhledny na Klínovci“ a „Rekonstrukce přístupové stezky“. „Projekt byl předložen v rámci prioritní osy 2 – Rozvoj hospodářství a cestovního ruchu. Předpokládané náklady na rekonstrukci rozhledny jsou dle projektové dokumentace 578 000 eur, na rekonstrukci přístupové stezky 48 000 eur,“ dodala koordinátorka.

Podle ní jde o komplexní rekonstrukci rozhledny dle zpracované projektové dokumentace, včetně statických posouzení, posouzení a vyjádření orgánů památkové péče se stanovením postupu provádění stavebních prací. „Zde je velký podíl ručních prací, neboť se jedná o postupnou demontáž jednotlivých kamenných dílů, jejich označení, ukládání pro opětovné osazení a podobně. Stavebním záměrem je rekonstruovat historicky, kulturně a architektonicky hodnotný objekt tak, aby mohl opět plnit svou funkci,“ vysvětluje.

V dnešní době jsou podle odborníků komunikační standardy na jiné úrovni než v době vzniku věže (konec 19. století). Proto je součástí projektu i vybavení komunikačním zařízením, které dokáže návštěvníkům nabídnout nejen vizuální vjem, ale současně je informovat o historii místa, okolí a dalších zajímavostech celé oblasti na české i německé straně.

„Dalším zařízením je komunikační rozhlasové zařízení, jehož prostřednictvím bude mít obsluha možnost komunikovat s návštěvníky a usměrnit je ve všech patrech a na ochozu a v případě potřeby zajistit pomoc například při náhlé nevolnosti návštěvníka a podobně. Na ochozu budou nainstalovány webové kamery a bezpečnostní zařízení napojené na služebnu božídarské městské policie. Pro obsluhu rozhledny bude v prvním patře zřízena prosklená místnost pro infocentrum, vybavená počítačem a komunikačním pultem,“ líčí budoucnost klínovecké rozhledny koordinátorka.

Na rozhlednu po nových silnicích

Protože vrchol Klínovce je velice navštěvován i nyní, v době uzavření rozhledny a hotelu, tak se současně projevuje jeho nedostatečná přístupnost. Proto žádost obsahuje i projekt Rekonstrukce přístupové komunikace, sloužící pro pěší, cykloturisty a v zimě pro běžkaře. „Nesmíme zapomínat, že vrchol Klínovce je křižovatkou regionálních a příhraničních turistických cest a běžeckých tratí,“ dodává manažerka.

Druhým souvisejícím projektem je další společný projekt, který město Boží Dar se svými partnery předkládá. Je jím „Přeshraniční dopravní propojení v oblasti Centrálního Krušnohoří – 2.etapa“. A to v prioritní ose 1 – Rozvoj společenských rámcových podmínek v dotačním území, konkrétně v oblasti zlepšení a rozvoj infrastruktury. „Náklady projektu Klínovec – přístupová komunikace – rekonstrukce, který předkládá Boží Dar, činí dle projektové dokumentace 1 575 000 eur,“ vysvětluje manažerka.

Projekt má zlepšit dopravní propojení z hraničního přechodu Boží Dar – Kurort Oberwiesenthal na vrchol Klínovce s rozhlednou. Podle Božího Daru jde o rekonstrukci silnice III/2199, tj. odbočky ze silnice Boží Dar – Vejprty. Komunikace je ve vlastnictví Karlovarského kraje, ve správě krajské správy a údržby silnic. Boží Dar uzavřel se silničáři smlouvu o výpůjčce a nyní zajišťuje pravidelnou údržbu na své náklady.

„V současné době probíhá jednání o převodu komunikace do vlastnictví města. Projekt řeší přístupovou komunikaci, nikoliv plochy na samotném vrchu. Komunikace bude rozšířena ze současné šíře 5,5 metru na šíři šest metrů, což je minimální šíře dle zákonných předpisů, a pruh 5,5 m, který bude využit pro kolmé stání vozidel, kterých na Klínovec jezdí velké množství. Rovněž bude provedeno osvětlení komunikace,“ doplňuje Olga Zámostná.

Pro zajištění bezpečné dopravní situace a využití daného prostoru bez emocí a nervů řidičů bude zásadním prvkem osazení informačních tabulí do místa v blízkosti odbočení ze silnice III/2199. Informační tabule a s nimi propojené indukční smyčky budou hlídat pohyby vozidel, označí naplněnost komunikace. „Toto je důležité zejména z pohledu zimního provozu, úklidu sněhu, pohybu Horské služby, hasičů a tak dále,“ zdůrazňuje koordinátorka.

Sousto jako hrom

Celkově musí nejdříve každý z partnerů zafinancovat veškeré náklady a zpětně obdrží devadesát procent dotace, které jsou z 85 procent z fondu EU a z pěti procent ze státního rozpočtu. Bez dotací nelze podle Zámostné ani jeden z projektů realizovat. „A i tak to bude tvrdým soustem pro Boží Dar,“ přiznává. Zároveň dodává, že Boží Dar pevně věří, že jeho optimismus a víru v budoucnost Klínovce se podaří přenést na všechny, kteří budou moci nějakým způsobem přispět ke zvládnutí tohoto nelehkého úkolu.

„Tento nejvyšší vrchol Krušných hor má nejenom místní význam, ale pojem Klínovec je významný i ve velmi širokém regionu včetně sousedního Německa. Proto bude velmi záležet na všech zúčastněných orgánech státní správy a samosprávy, jakou podporu obnovení vrcholu Klínovce prokážou, tak aby mohl zase co nejlíp nabízet služby co nejširší veřejnosti,“ uzavírá koordinátorka.