VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj: Na dostavbu R6 spojme síly

Karlovarský kraj – Ministerstvo dopravy zařadilo rychlostní silnici do Prahy mezi stavby s nejnižší důležitostí. Karlovarský kraj protestuje.

26.5.2010 14
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Až v roce 2025 by měla být dokončena dostavba rychlostní komunikace R6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Vyplývá to z dokumentu Strategie výstavby a financování dopravní infrastruktury České republiky, který vypracovalo Ministerstvo dopravy.

Vedení Karlovarského kraje proti tomu protestuje a Rada hospodářské a sociální dohody Karlovarského kraje označila tento plán za bezprecedentní útok na zájmy Karlovarského kraje.

„V případě přijetí této koncepce by se Karlovarský kraj stal jediným krajem zcela odříznutým od hlavního města a od napojení na dálniční síť. Proto považujeme urychlené dokončení dané komunikace za prvořadou prioritu v rozvoji kraje, především v dalším rozvoji podnikatelských aktivit zajišťujících tvorbu pracovních míst, která jsou v současné době tak potřebná,“ stojí ve společném prohlášení Rady hospodářské a sociální dohody.

„Silnice R6 byla po deset let prioritou vlády a nyní se rozhodlo, že tam nepatří. Bez připojení na dálniční síť snad tento kraj nebude ani patřit do republiky. Nerozumíme tomu. Tento region potřebuje pozvednout. Bez dostavby této komunikace nebude šance rozvíjet cestovní ruch, podnikání ani na nová pracovní místa,“ uvedl krajský náměstek Miloslav Čermák (ČSSD).

Neméně je rozhodnutím Ministerstva dopravy rozezlen i hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. „Pro nás je zásadní vrátit rychlostní komunikaci mezi absolutní vládní priority. Jinak se nám vyplatí jezdit do Prahy přes Bavorsko. Proto podnikneme veškeré kroky, abychom tuto koncepci zvrátili. Požadujeme, aby komunikace R6 znovu obdržela maximální prioritu v rámci budování dálniční sítě České republiky,“ prohlásil hejtman.

Hejtman Novotný je rozhodnut požádat o přehodnocení současného stanoviska na R6 i budoucí vládu. „V horizontu tří let zůstaneme jediným krajem, který by nebyl napojen na dálniční síť. Nechápeme, proč nám současní poslanci parlamentu, kteří zastávají vysoké funkce ve Státním fondu dopravní infrastruktury, nedali signál, co se připravuje, abychom zapracovali a začali jednat,“ dodali společně hejtman Novotný s náměstkem Čermákem.

Krajský zastupitel Jakub Pánik (ČSSD), který v tripartitě kraje zastupuje zaměstnavatelské a podnikatelské svazy, byl ještě ostřejší. „Rychlostní komunikace R6 je pro tento region naprosto klíčová záležitost. Průmyslové zóny pak nejsou k ničemu a pro kraj to bude finanční katastrofa. Jediná průmyslová zóna, která vzkvétá, je v Chebu. Ale jenom proto, protože je dvanáct kilometrů od hranic. O ostrovské zóně už to neplatí. Ta má pouze napojení na Chomutov a je téměř prázdná. To je šílené,“ zdůraznil Pánik.

Vedení kraje je rozhodnuto udělat vše, aby dostavba rychlostní komunikace byla dokončena co nejdříve. „Obrátíme se na Ministerstvo dopravy a po parlamentních volbách se na společných krocích domluvíme se všemi poslanci zvolenými za tento kraj. A je jedno, za jakou stranu. Je třeba spojit všechny síly bez ohledu na to, kdo za koho kandidoval,“ vysvětlil hejtman.

Podle hejtmana je také nanejvýš důležité, aby šli lidé k volbám a Karlovarský kraj získal minimálně šest poslanců. Nyní kraj v parlamentu zastupuje pět poslanců.

Autor: Ivana Kalinová

26.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení