VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trhovci se bojí, že místa na tržišti dostanou jen vyvolení

Karlovy Vary – Firma Linas Trade Groupe, která má pronajaté tržiště od městské firmy KV City Centrum, podnajala areál obchodníkovi, jenž má problémy se zákonem.

1.9.2009 1
SDÍLEJ:

Prodejci z tržiště ve Varšavské ulici si stěžují na složité nájemní vztahy a poněkud nestabilní situaci, která jim nezaručuje nic jistého. Přesto nadále zůstávají. (Ilustrační foto.)Foto: DENÍK/Jana Kopecká

O letních prázdninách se ještě více prohloubily spory na karlovarském tržišti ve Varšavské ulici, které provozuje městská firma KV City Centrum. Jak totiž nyní vyplynulo na povrch, podnájemcem, který tržiště nabízí konečným prodejcům, je člověk, jenž je odsouzený za pěstování marihuany. Karlovarskému deníku to v pondělí potvrdil soudce a mluvčí Okresního soudu v Karlových Varech Tomáš Mára.

Právě způsobem nájmu a podnájmu na tržišti ve Varšavské ulici se v současné době zabývá okresní soud. Obrátili se na něj nespokojení trhovci, kteří na základě tohoto komplikovaného vztahu musí platit vyšší nájemné. Ti prostřednictvím svého právníka Karla Jelínka upozorňují na to, že KV City Centrum provozuje tržiště v rozporu se zákonem. KV City Centrum má městský areál v nájmu od Karlových Varů, ale podnajalo ho firmě Linas Trade Groupe. Ta ho dále podnajala vietnamskému obchodníkovi Nguyenovi Hongu Tuyenovi, který stánky nakonec pronajímal konečným obchodníkům. „Zákon zná pouze nájemní a podnájemní vztah, další podnájmy už nedovoluje,“ vysvětloval před časem právník Jelínek.

Linas Trade Groupe ale během léta spolupráci s Tuyenem ukončila a místo něho uzavřela podnájemní smlouvu s firmou Scopio Financial Plus, kde je jednatelem další asijský podnikatel, a to Hoang Anh. Tato osoba ale budí v trhovcích obavy. „Slyšeli jsme, že je prý odsouzený, údajně za pěstování marihuany,“ odvětil jeden z trhovců.

Jeho slova následně potvrdil soudce Mára. „Ano, tento muž byl skutečně odsouzený za pěstování konopí. Rozsudek je zatím nepravomocný, protože odsouzený se proti verdiktu odvolal ke Krajskému soudu v Plzni,“ potvrdil soudce Mára s tím, že karlovarský soud vynesl rozsudek nad tímto mužem už letos v květnu.

Jednatel KV City Centrum a karlovarský radní Martin Zeman (ČSSD) v tom ale nevidí žádný zásadní problém. „Městská společnost nemůže vědět, zda byl tento podnájemce odsouzený, a navíc mu to nebrání ve vykonávání jeho podnikatelské činnosti. Pokud není rozsudek pravomocný, proč bychom se tímto případem měli zabývat? Pokud bude tento podnikatel odsouzený, ať si to řeší ten, kdo s ním uzavřel podnájemní smlouvu,“ reagoval radní Zeman.

Redakci Deníku se nepodařilo Anha kontaktovat. Nezískala ani stanovisko jednatelů Linas Trade Groupe, Viktora Linharta staršího a mladšího.

Už 15. září se mají složité nájemní vztahy na karlovarském tržišti znovu řešit u okresního soudu. Řada trhovců má se současnou situací ve Varšavské ulici zásadní problém. Někteří totiž dostali upozornění, že musí své stánky k pondělnímu datu opustit kvůli jejich opravě. „Akorát po nás chtějí stále vyšší nájem. Proč se budou opravovat stánky, když jsou dva roky staré?“ nechápali například běžní vietnamští prodejci. „Tohle jsou jen další obstrukce, jak nás odtud dostat a dát tržiště jen dopředu vytipovaným vietnamským obchodníkům,“ poznamenal jeden z českých trhovců.

Zeman však takovou kritiku odmítá. „Stánky je třeba nově nalakovat a také potřebujeme na tržišti provést novou elektroinstalaci, na což máme i revizní zprávu,“ vysvětloval jednatel KV City Centrum.

Zeman dodal, že mu je líto, pokud v trhovcích budí současné vztahy ve Varšavské ulici špatný pocit. „Naopak si myslím, že se nám konečně podařilo ustálit jednotné nájemné. Trhovci musí sami zvážit, zda se jim takové podnikání vyplatí,“ dodal.

Autor: Jana Kopecká

1.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení