VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loňský rok byl pro lázně extrémně úspěšný

Karlovy Vary — Počet návštěvníků v roce 2008 poprvé překročil sto tisíc. Nejvíce hostů do Karlových Varů přijelo z Ruska, na druhém místě jsou Němci.

31.3.2009
SDÍLEJ:

Zatím plno a pohoda. Karlovy Vary si na návštěvnost hostů v loňském roce rozhodně memohly stěžovat. Vřídelní kolonáda jich byla plná i ve večer. Letos už mají hoteliéři obavy. Z dopadů krize.Foto: DENÍK/Ivana Kalinová

Loňský rok byl v návštěvnosti pro Karlovy Vary extrémně úspěšný. Do lázní poprvé přijelo přes sto tisíc lázeňských hostů, a to jak ze zahraničí, tak z tuzemska. Celkem se jich v lázních léčilo 111 469, což je meziroční nárůst více než osmnáct procent. Hosté do Karlových Varů zamířili z celkem 87 zemí.

„Nejvíce jich bylo z Ruska, kde poprvé ve sledovaném období přesáhl počet návštěvníků z této destinace 50 tisíc. Výrazně vzrostl i počet hostů z Německa, jichž přijelo téměř 26 tisíc,“ uvedl Petr Horký, ředitel karlovarského Infocentra. Karlovy Vary stále vyhledávají návštěvníci z Ukrajiny a Kazachstánu a podle Horkého se pomalu se zvyšuje počet tuzemských hostů. Ten za dobrý signál považuje i to, že se zvyšuje i doba pobytu návštěvníků v lázních. Každý z nich tady v loňském roce v průměru strávil těměř dvanáct dní.

Primátor Werner Haupmann vysvětlil skvělou statistiku v návštěvnosti lázní výbornou propagací města, dlouhodobým marketingem, stabilními trhy a stále se zlepšujícími službami v lázeňských hotelech a sanatoriích.

O co byl ale loňský rok pro lázně úspěšný, o to větší maji hoteliéři obavy z letošních ztrát. „Nejsem optimista, ale také nejsem pesimista. Pokles bude, ale nijak dramatický“ shrnul starosti hoteliérů z ekonomické recese Oldřich Bokiš, vedoucí sekretariátu představenstva skupiny Bristol Group.

„Vzhedem k tomu, že loňský rok byl extrémně silný v návštěvnosti lázní, jenom do Bristolu přijelo o dvanáct procent více hostů než tomu bylo v uplynulých letech, je velice složité srovnávat,“ vysvětlil Bokiš. Podle něj Bristol za první tři měsíce určitý pokles návštěvníků zaznamenal, a to o pětadvacet procent. „Nejde o nijak dramatický údaj. V prvních měsících v roce je vždy návštěvnost nižší. V porovnání s předešlým rokem 2007 klesl počet hostů o dvě až tři procenta. A to by byla ukázka pozitivního trendu,“ dodal Bokiš.

Lázeňský hotel Bristol i další hotely, které vlastní, vyhledává převážně bohatší klientela a podle Bokiše může v krizi obstát jen ten, kdo zkvalitnňuje a zlepšuje nabízené služby. „My jsme v loňském roce hodně investovali, například jsme do všech pokojů zavedli připojení na internet přes ADSL, k němuž mají všichni naši klienti neomezený přístup,“ vysvětlil Bokiš.

Podle primátora Wernera Hauptmanna ale sanatoria, která spadají do luxusní kategorie, současná recese příliš nezasáhne. “Mění se poptávka v zařízeních nižších kategorií, ale nijak dramaticky. Novým trendem je například rezervace čtrnáct dní před příjezdem hostů,“ uvedl.

Přesto podle něj visí nad průběhem letošní lázeňské sezony otazník. „Město se snaží pomoci. S hoteliéry spolupracujeme na propagaci lázní a marketingově je podporujeme,“ uvedl primátor.

Autor: Ivana Kalinová

31.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení