VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MediClinic hodlá skupovat soukromé lékařské praxe

Karlovy Vary — "Nabízíme šanci lékařům, kteří chtějí odejít do důchodu a nemají za sebe nástupce," tvrdí zástupci zdravotnického řetězce.

28.11.2008 10
SDÍLEJ:

Jiné řešení. Ředitel MediClinic Martin Hofman a mluvčí řetězce Petra Kopecká představili jiný systém zdravotnictví.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Ambulantní lékaři, kteří uvažují o odchodu do důchodu a nemají za sebe nástupce, mají námět k přemýšlení. Nový soukromý zdravotnický řetězec jim totiž nabízí odkoupení jejich praxí.

„Jde o oboustranně výhodný obchod. Ordinace neslučujeme ani nestěhujeme. Využíváme současnou strukturu a se stávajícím personálem nadále spolupracujeme. Hodnotu finančního vyrovnání za přenechání praxe vypočítáváme na základě reálných nákladů a výnosů ambulance. Lékař na tom v žádném případě nebude bit. Víme, že některé ordinace mají hodnotu v řádu milionů,“ vysvětlil Martin Hofman, výkonný ředitel firmy MediClinic.

Dodal, že ani poté nemusí lékař okamžitě odejít do důchodu.

„Stane se naším zaměstnancem a bude léčit své pacienty do doby, než se sám rozhodne skončit. Nic nepozná ani pacient. Snad jen kromě jiných barev ordinace. V žádném případě nechceme přerušit vztah lékaře a pacienta,“ doplnil Hofman. V praxi by to fungovalo tak, že MediClinic převezme za lékaře jednání se zdravotními pojišťovnami, dodá mu veškerý dostupný servis a kvalitní zázemí.

„Lékař tak přestane být živnostníkem, zbaví se lékařské administrativy a živnostenské agendy a soustředí se pouze na léčbu. My potřebujeme fungující ambulance,“ zdůraznil ředitel.

Za firmou MediClinic stojí společnost Penta, která do projektu investuje stamiliony korun.

„Návratnost očekáváme během šesti až sedmi let. Podle nás jde ovšem o velmi perspektivní projekt. Věk ambulantních lékařů se dramaticky zvyšuje. V roce 2006 bylo už více než 60 procent praktiků starších padesáti let, což může do deseti let vést ke kolapsu současného systému. Vystudovaní medici nemají potřebný kapitál na zakoupení fungující praxe, z toho důvodu je naší prioritou koncept privátní sféry ambulantní péče s aktivním řešením nástupnictví,“ dodal Hofman.

Projekt firmy MediClinic proto zahrnuje program komplexní podpory absolventů lékařských fakult a lékařů před atestací i po ní. „Jeho součástí bude sponzoring studentů, ale také propracovaný systém dalšího vzdělávání, zajištění ubytování nebo možnosti změny místa výkonu práce v rámci sítě MediClinic,“ upozornil Hofman.

Nabídku vstupu do sítě MediClinic dosud přijalo více než šedesát lékařů v celé republice. Na Karlovarsku se tato firma teprve etabluje a její zástupce zde začne působit od 1. ledna příštího roku. „Postupně bude oslovovat lékaře. Pochopitelně nekoupíme všechny soukromé praxe. To je nesmysl. Hodláme ale být výkladní skříní našeho zdravotnictví,“ zdůraznil Hofman.

Podle Joži Lokajíčka, zdravotního rady Karlovarského kraje, se stává, že ambulantní lékaři, kteří se rozhodnou ukončit svou soukromou praxi a nemají nástupce, ruší registraci. „Stává se to při odchodu do důchodu. Lékař může skončit na vlastní žádost nebo pokud zemře. Pokud si tato společnost podchytí mediky a vychová tak nástupce lékařů v důchodovém věku, tak předběhla dobu. O podobný model se už delší dobu snaží jak státní správa, tak kraj,“ uvedl krajský zdravotní rada.

Přesto dodal, že by šlo o obchodní vztah, při němž obě strany vždy musejí být ostražité.

Ani námi oslovení praktičtí lékaři proti záměru firmy MediClinic nemají výhrady. „Snad bych to i přivítala. Záleželo by na podmínkách,“ uvedla lékařka, která právě řeší nástupce do své privátní ordinace.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká

Autor: Redakce

28.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení