VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní geopark Egeria pokrývá dvě třetiny kraje

Karlovy Vary – Společně s Národním parkem Český ráj je součástí Sítě národních geoparků.

26.8.2010
SDÍLEJ:

Setkání. Národní geopark Egeria získal dotaci z přeshraničního programu. Konference o jeho modernizaci se zúčastnilo třicet odborníků z Karlovarského a Plzeňského kraje a zástupci německé strany.Foto: Karlovarský kraj

V krajské knihově včera diskutovali odborníci o nově vyhlášeném Národním geoparku Egeria. Ten byl oficiálně vyhlášen 4. června slavnostním předáním certifikátu ministerstva životního prostředí. Jeho území pokrývá dvě třetiny Karlovarského kraje a je součástí přeshraničního Česko – bavorského geoparku. Opěrnými body Národního geoparku Egeria jsou důležité přírodní geotopy, hornické památky, informační centra, regionální muzea zaměřená na geologii a rovněž vybrané udržitelně hospodařící podniky ze souvisejících oborů.

„Vzhledem k pestrému přírodnímu a geologickému bohatství se na území Národního geoparku Egeria nabízí celá řada více či méně tradičních hospodářských odvětví , např. těžba hnědého uhlí, kaolinu, rud, kamene, písků a jílů, výroba skla a porcelánu, jímání minerálních pramenů a lázeňství,“ vysvětlila Andrea Bocková, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje.

Konference se zúčastnilo třicet odborníků z Karlovarského a Plzeňského kraje a zástupci německé strany, kteří diskutovali o další modernizaci geoparku. Geopark Egeria získal v roce 2007 téměř dva miliony korun na informační tabule a letos 510 tisíc euro z přeshraničního programu Cíl 3.

Projekt využití těchto peněz představil manažer Jiří Loskot ze sokolovského muzea. „Eva Valjentová, krajská radní pro kulturu, vyzdvihla to, že se Národní park Egeria stal spolu s Národním parkem Český ráj součástí Sítě národních geoparků, která vzniká v gesci ministerstva životního prostředí,“ dodala Bocková.

Geopark je územím, které zahrnuje geologické jevy zvláštního významu, reprezentující krajinu a její historii. Současně zahrnuje i fenomény historické a kulturní. Všechny tyto atributy lze úspěšně využít k rozvoji šetrných forem cestovního ruchu a udržitelnému rozvoji regionu.

„Smyslem geoparku je podporovat udržitelný rozvoj regionu, rozvíjet šetrný turismus a umožnit široké i odborné veřejnosti vzdělávání o hodnotách prostředí a interpretovat geologické dědictví atraktivním způsobem,“ vysvětlila krajská mluvčí.

Autor: Ivana Kalinová

26.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

„Jsem vždy velmi poctěn, když mohu poděkovat za čin vedoucí k záchraně lidského života, v tomto případě poskytnutí nezbytné pomoci a útěchy malým dětem. Kytička pro paní Pejsarovou je pouze symbolickým poděkováním, ale o to více si tohoto činu vážím, nebo

Starosta ocenil obětavou sousedku

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení