VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovy Vary hostí významnou konferenci o obezitě

Karlovy Vary — Lázeňské město Karlovy Vary ode dneška až do soboty hostí historicky první setkání středoevropských odborníků v oboru obezitologie.

25.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv KD

Jeho hlavním tématem nazvaným „Od výživy k metabolickému syndromu“ bude hledání souvislostí mezi výživou, léčením a prevencí obezity. Setkání odborníků je pořádáno pod záštitou Evropské společnosti pro výzkum obezity, které předsedá Vojtěch Hainer, ředitel pražského Endokrinologického ústavu.

V rámci konference budou poprvé zveřejněny závěry celoevropského projektu Diogenes, do kterého se zapojilo více než 700 spotřebitelů z osmi evropských zemí. Těmi jsou Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Holandsko, Německo, Španělsko, Velká Británie a řecká Kréta. Během výzkumu dochází u účastníků nejdříve k radikálnímu snížení váhy — v průměru o deset kilogramů během dvou měsíců. V průběhu následujícího půl roku se pak zkoumá, který typ diety vede nejspolehlivěji k udržení snížené váhy.

„Hlavním cílem projektu Diogenes je dát evropským spotřebitelům jasná a vědecky zdůvodněná doporučení, který typ diety povede nejen ke snížení, ale hlavně k udržení redukované váhy,“ uvedla česká koordinátorka projektu Marie Kunešová, která je zároveň spolupředsedkyní 1. středoevropského kongresu o obezitě.

Marleen van Baak z Univerzity v Maastrichtu hodnotila v rámci projektu skupinu 200 osob, které měly možnost bezplatného výběru potravin v supermarketu a jejich výběr byl kontrolován počítačovým programem. Zajímavým výsledkem, se kterým Van Baak detailně seznámí účastníky konference, je, že vyšší obsah bílkovin v dietě pomáhal udržet úbytek váhy.

Další odborníci z francouzsko-české laboratoře pro klinický výzkum obezity budou referovat o výsledcích dalšího evropského projektu Nugenob. Ten ukázal, že obsah tuků v redukční dietě je pro úbytek na váze méně významný, než je celkový obsah energie v dietě.

„V přednášce profesor Nyakase z Budapešti zdůrazní důležitost dostatečného zastoupení mastných kyselin řady n-3 (především z ryb) ve výživě těhotných zvířat pro hmotnost potomka,“ říká Jana Stoklasová z pořadatelské agentury.

Na historicky první konferenci je přihlášeno podle Stoklasové celkem 320 odborníků, a to převážně ze střední Evropy. Hlavní referáty pronesou významné osobnosti evropské i středoevropské obezitologie. Součástí konference je rovněž Kulatý stůl obezitologů střední a východní Evropy, v rámci kterého budou diskutovány společné regionální problémy a možnosti spolupráce při sledování, prevenci a léčbě obezity a také výuky odborníků v této oblasti Evropy. Podrobnosti o konferenci jsou k dispozici na webových stránkách www.diogenes-eu.org.

Autor: Jan Havelka

25.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení