VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ODS nakupovala. Co nejlevněji

Karlovy Vary — Nebytové prostory v Jaltské ulici strana pořídila za polovinu ceny, než zněla druhá nabídka.

13.9.2008 18
SDÍLEJ:

Osudné zastupitelstvo. Na úterním zasedání karlovarského zastupitelstva si ODS koupila nebytové prostory, které dlouhodobě využívá. Opozice (na snímku) byla proti.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Občanští demokraté si od města koupili nebytové prostory v Jaltské ulici. A to za polovinu ceny, než za ně nabídl druhý zájemce. ODS si je koupila za dva miliony, zatímco od druhého zájemce mohlo město získat 4,5 milionu korun.

„Jako by ODS nakupovala v second handu. Ten obchod je ale určen výlučně pro členy klubu. Takhle to vypadá, když o prodeji nebytových prostor pro svou stranu rozhodují zastupitelé za ODS,“ uvedl jeden z koaličních zastupitelů. Jméno? „Nezlobte se, ale nepište ho,“ dodal.

Právě díky hlasům karlovarských zastupitelů za ODS získala tato strana nebytové prostory v Jaltské, kde od roku 1990 sídlí. Přestože jiný zájemce nabídl dvojnásobnou cenu a majetkový odbor karlovarského magistrátu doporučil radě města, aby tyto nebytové prostory prodala licitací.

„Radní z ODS vytáhli svůj trumf v podobě převahy svých zástupců v radě a přebili tak názor odboru. Zastupitelstvu pak rada doporučila schválit první variantu, což je prodej stávajícímu nájemci, tedy ODS,“ uvedl Petr Kulhánek za Karlovarskou občanskou alternativu.

Jde tedy o střet zájmů a neoprávněnou veřejnou podporu? Zvlášť když ve hře byly další dvě varianty? A to licitace nebo nabídka dalšího uchazeče?

Na otázku opozičních zastupitelů, zda v případě hlasování ODS nedošlo ke střetu zájmů, se jim dostalo odpovědi, že přece hlasovali jako zastupitelé, nikoliv jako členové ODS. Zdržela se pouze Eva Vighová (ODS).

To, že by ODS porušila zákon o střetu zájmů, popírá i primátorka Veronika Vlková. „Není to pro nás osobní prospěch, což by vyplývalo ze zákona o střetu zájmů. A nejsme zároveň první politickou stranou, která si v Karlových Varech koupila své nebytové prostory. Před námi už to přece učinily ČSSD i KSČM. Město prodá navíc nebytové prostory přednostně logicky tomu, kdo je využívá,“ hájila zájmy ODS v této věci karlovarská primátorka Veronika Vlková (ODS).

(iva)

Úřad pro hospodářskou soutěž: ODS veřejnou podporu neporušila

Zeptali jsme se Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na názor na nákup prostorů. „Pro posouzení, zda opatření v tomto případě zakládá veřejnou podporu, je nutné zkoumat 4 základní kritéria definice veřejné podpory obsažené v článku 87 odst. 1 Smlouvy o založení Evropského společenství.

V souladu s tímto článkem jsou se společným trhem neslučitelné ty podpory, které splňují kumulativně všechny následující podmínky:
1) podpora je poskytnuta z veřejných prostředků (včetně prostředků veřejnoprávních subjektů);
2) podpora selektivně zvýhodňuje určité podniky nebo určitá odvětví podnikání tím, že zlepšuje postavení příjemce, jehož podstatou je skutečnost, že je získáno pouze určitým podnikem či odvětvím výroby na úkor ostatních podniků či odvětví;
3) je narušena nebo hrozí narušení hospodářské soutěže; a
4) je ovlivněn či hrozí ovlivnění obchodu mezi členskými státy.

K tomu postačuje fakt, že příjemce vyvíjí ekonomickou činnost na trhu, kde probíhá obchod mezi členskými státy.

Pojem „podnik“ se pro účely veřejné podpory podle nařízení Komise (ES) č. 364/2004 vykládá tak, že jde o subjekt, který vyvíjí ekonomickou činnost, a to bez ohledu na jeho právní formu. Podnikem se tedy rozumí jakákoliv fyzická nebo právnická osoba, zisková nebo nezisková, jakékoliv sdružení nebo seskupení osob bez právní subjektivity, jakož i každý veřejný orgán se samostatnou právní subjektivitou nebo spadající pod orgán veřejné moci. Ekonomickou činností se přitom rozumí nabízení zboží anebo služeb na trhu,“ uvedl Pavel Heřman, ředitel odboru veřejné podpory ÚOHS.

„V tomto případě došlo k prodeji nebytových prostor politické straně, která neodpovídá definici podniku stanovené komunitárním právem. Vzhledem k této skutečnosti nejsou pravidla veřejné podpory na tento případ aplikovatelná,“ doplnil ředitel odboru veřejné správy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Heřman.

(iva, jah)

Autor: Ivana Kalinová

13.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení