VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pitná voda v Dražově bude už letos na jaře kvalitnější

Stanovice – Nový přivaděč vody pomůže zlepšit neutěšenou situaci v Dražově u Stanovic.

15.1.2010
SDÍLEJ:

Výstavba přivaděče v Dražově pomůže zlepšit na jaře kvalitu pitné vody.Foto: VaK Karlovy Vary

Obyvatelé Dražova u Stanovic měli roky problémy s pitnou vodou. Místní studny, ze kterých bylo 116 obyvatel Dražova dosud zásobováno, nebyly dostatečně vydatné a měly kolísavou kvalitu. To se ovšem už na jaře změní díky novému přivaděči pitné vody.

„V minulosti se tyto problémy neřešily, nové zastupitelstvo Stanovic však začalo více spolupracovat s Vodohospodářským sdružením obcí západních Čech, kterého je obec členem, a výsledkem této spolupráce je, že byl na konci roku 2009 dostavěn nový přivaděč pitné vody do Dražova, který problémy se zásobováním pitnou vodou v této části obce zcela vyřeší,“ uvedl starosta Stanovic Ladislav Kocourek.

„Na nový přivaděč navazuje výstavba vodovodních rozvodů v obci, která byla zahájena v prosinci 2009 a měla by být dokončena na jaře 2010. Obyvatelé Dražova se tak konečně dočkají kvalitnější pitné vody,“ dodal starosta.

Nový přívodní řad do Dražova je napojen na oblastní vodovod Karlovarska, konkrétně na jeho větev přivádějící pitnou vodu do Horního Slavkova. Tento vodovod je největší na Karlovarsku, měří 520 kilometrů a zásobuje pitnou vodou cca 111 000 obyvatel Karlovarského kraje. Jeho spolehlivým zdrojem je Úpravna vody Březová, která upravuje surovou vodu ze Stanovické přehrady.

„Přivaděč pitné vody do Dražova je 2 327 metrů dlouhý, náklady na jeho výstavbu byly necelých 4,3 mil. Kč, z toho 3,2 mil. pokryla dotace z fondu Krajského úřadu Karlovarského kraje, zbytek byl hrazen z prostředků Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech a obce Stanovice. Náklady na výstavbu rozvodů v obci dosáhnou cca 3,3 milionu Kč, z toho 1,5 milionu je hrazeno z příspěvku Ministerstva zemědělství a 250 tis. Kč pokrývá dotace krajského úřadu,“ upřesnil tajemník Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech Jaroslav Bíba.

„Přivaděč do Dražova byl další etapou výstavby nové větve oblastního vodovodu Karlovarska, ze které se zásobují obyvatelé Horního Slavkova, Tepličky a Stanovic. Jako poslední etapa se plánuje prodloužení přivaděče z Dražova až do obce Hlinky,“ vysvětlil Petr Lysák, provozní náměstek Vodáren a kanalizací Karlovy Vary, které výstavbu přivaděče zajišťovaly.

„Při výstavbě této nové větve oblastního vodovodu bylo investováno celkem 41 milionů Kč. Tyto investice začaly již v roce 2001 vybudováním přívodního řadu ze Stanovic a nového vodojemu a pokračovaly v roce 2005 výstavbou 14 km dlouhého přivaděče do Horního Slavkova, na který byla v roce 2007 napojena Teplička,“ dodal Petr Lysák.

„V rámci těchto akcí došlo k realizaci dalších podmíněných investic na již existujícím infrastrukturním majetku, aby se zajistila dostatečná kapacita pro zásobování nových lokalit. Byla zrekonstruována čerpací stanice v Březové, vybudována zrychlovací čerpací stanice v hrázi Stanovické přehrady a vyměnilo se staré nevyhovující potrubí procházející touto hrází,“ uvedl Petr Lysák.

Do budoucna plánuje Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech prodloužení výtlačného řadu z Dražova do obce Hlinky. Zde se využije již existující vodojem, nově zrekonstruovaná čerpací stanice a rozvodná vodovodní síť, do které se zatím voda dodává z místního zdroje.

Autor: Jan Havelka

15.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení