VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedaří se vám naladit kanál ČT 1? České Radiokomunikace radí, co dělat

Karlovy Vary — Řada lidí v Karlových Varech nyní nemůže v televizi naladit program ČT1.

9.8.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Největší obtíže zaznamenali lidé, kteří bydlí v lázeňské zóně města. „Co máme dělat? Budeme muset koupit posilovač antény?“ ptal se například Rudolf Kartoš. My jsme se proto na Českých Radiokomunikacích informovali, jak tyto potíže řešit.

Dotazy zodpověděla Marie Fianová, mluvčí společnosti.

V Karlových Varech v lázeňském území nejde první program České televize. Jaký kanál mají lidé naladit?
5. srpna v odpoledních hodinách došlo k přeladění ČT1 z 34. kanálu na 32. kanál. K tomuto přeladění došlo z důvodu zarušení kanálu 34 z plzeňského vysílače Krašov, na kterém je v současnosti vysílán digitální multiplex ČT (ČT1, ČT2, ČT4 a ČT24). Vysílání prvního programu ČT tedy z vysílače Tři kříže běží na kanále 32. Vysílání na 32. kanále poběží nejméně do vyřešení této oblasti pokrytím digitálním signálem v rámci Technického plánu přechodu (TPP), dá se tedy říci, že je to relativně dlouhodobé řešení, a přeladění doporučujeme přinejmenším tam, kde neznamená značnou investici.
Předpokládáme, že některé staré společné anténní systémy bude potřeba vyměnit za nové. Neplatí to však obecně, neboť vždy záleží na provedení a stavu antény a rozvodů signálu. Individuální antény, jsou-li správně provedeny, by měly dále sloužit k příjmu televize i po přechodu na digitální způsob přenosu. Digitální signál je obecně robustnější než analogový, takže se diváci mohou těšit na kvalitnější obraz, při správném technickém vybavení například zcela zmizí tzv. duchy. Doporučujeme vybrat si seriózní odborníky, kteří v případě problémů s příjmem digitální televize navrhnou optimální řešení. Rozhodně obecně neplatí, že digitální příjem musí nezbytně znamenat zásadní zásah do řešení přijímací antény.

Co mají dělat ti, kteří mají společnou anténu?
Lidé, kteří přišli o příjem ČT1 na 34. kanálu, mohou naladit digitální multiplex ČT (viz výše) z plzeňského vysílače Krašov na 34. kanále. K tomuto příjmu je však nutné pořídit si tzv. set-top box (přístroj, který převede digitální signál do takové podoby, aby ho mohly přijímat stávající analogové televizní přijímače). Digitální vysílání v této oblasti navíc bude posilovat – již na podzim se očekává spuštění digitálního multiplexu ČT také z vysílače Zelená hora v Chebu. Druhou možností je přeladit STA z 34. kanálu (Tři kříže) na 32. kanál.

Kam mají lidé volat o technickou pomoc?
Doporučujeme lidem obrátit se na lokální servisní odborníky, kteří jim s jejich individuální situací pomohou. O ryze odbornou pomoc se pak technici mohou obrátit na dohledové centrum Českých Radiokomunikací na telefonním čísle 844 900 001, případně na webu www.radiokomunikace.cz.

Autor: Ivana Kalinová

9.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení