VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovy Vary se připojily k projektu za ekologičtější městskou dopravu

Karlovy Vary – Rozvoj městských dopravních systémů, které jsou šetrné k životnímu prostředí, je jednou z hlavních výzev 21. století a zároveň jádrem evropského projektu GUTS (Green Urban Transport Systems), financovaného Fondem regionálního rozvoje EU částkou dva miliony Eur.

5.8.2010 13
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Kozohorský

Mezinárodní společenství složené ze sedmi středoevropských zemí se chystá vyhledávat nová řešení pro udržitelné systémy městské dopravy, zaměřená na ekologickou silniční dopravu, která budou schopná vyhovět zvyšující se přepravní poptávce městských aglomerací a současně budou přispívat k ochraně a zvyšování kvality života jak obyvatel města, tak i jeho návštěvníků.

Vedoucím partnerem projektu je maďarské město Sopron. K dalším účastníkům patří Dopravní podnik Karlovy Vary, který provozuje v Karlových Varech městskou dopravu, Kraj Ferrara (Itálie), AMI – regionální dopravní společnost Ferrara (Itálie), CERE – Centrum pro zlepšování využití obnovitelných zdrojů energie, energetické efektivity a životního prostředí (Rakousko), IBDiM – Ústav pro výzkum silnic a mostů (Polsko), Město Velenje (Slovinsko) a Občanské sdružení No Gravity (Slovensko).

„Některá evropská města již přijala nová opatření směřující k tomu, aby se ´čistší a zelenější´ budoucnost stala realitou. Přesto je před námi ještě dlouhá ceta. Zůstává faktem, že využívání alternativních zdrojů energie ve střední Evropě, především pak v nově přistoupivších členských státech EU, je o poznání nižší než ve zbytku unie,“ řekl Tamás Fodor, primátor města Sopronu, vedoucího partnera projektu GUTS.

Základní informace o projektu GUTS

Rozpočet projektu:
2.052.218 EUR.
Délka projektu: 1.3.2010 - 28.2.2013.
Zdroje financování projektu: projekt je dotován EU – Fondem pro evropský regionální rozvoj (ERDF) – Program pro střední Evropu.
Pozadí projektu:
— 80% evropské populace žije ve městech.
— 40% emisí CO2 a 70% ostatních znečištění ovzduší pochází ze silniční dopravy v městských oblastech.

Středně velká města se při snaze o zavádění nových řešení potýkají se specifickými překážkami plynoucími ze značné závislosti na místních či regionálních dopravcích a z limitů daných národní distribuční energetickou sítí. Při vědomí potřeb strategických změn v oblasti veřejné dopravy, město Sopron přišlo s přípravnými kroky vedoucími k nalezení možných způsobů propojení městské dopravy a obnovitelných zdrojů energie, jakými jsou biopaliva, vodík, sluneční či větrná energie.

„Spolu s našimi sedmi evropskými partnery hledáme inovativní, finančně dostupná a technicky možná řešení, abychom se vypořádali s globálním úkolem, kterým je minimalizace znečišťování životního prostředí městskou dopravou,“ dodal Fodor.

Místem zahajovací konference byla budova konferenčního a kulturního centra města Sopron. Na projektu budou partneři pracovat příší tři roky.

5.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení