VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pyrotechnika je postrachem hasičů, ale i psů nebo koček

Karlovy Vary — Každoroční varování se míjí účinkem, počty požárů od zábavní pyrotechniky stoupají.

29.12.2008
SDÍLEJ:

POZOR! Měli bychom nakupovat pouze takovou zábavní pyrotechniku, která je označena certifikační značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva a opatřena českým návodem.Foto: DENÍK/Petr Zahradníček

Jestliže Vánoce patří z pohledu hasičů k těm spíše klidnějším obdobím, přelom roku — Silvestr a Nový rok — je pro hasiče časem zvýšené ostražitosti a aktivity. Například během dvou dnů na přelomu loňského a letošního roku zasahovali hasiči u celkem 181 požárů, což je skoro dvojnásobek celoročního průměru. Rok předtím likvidovali dokonce 245 požárů.

Největší podíl na této statistice má nesprávné používání zábavní pyrotechniky. Na vrub zábavní pyrotechniky jdou také desítky drobnějších požárů odpadů umístěných v různých místech, popelnic, kontejnerů, trávních porostů a okrasných keřů. Počet těchto požárů, které hasiči likvidují v časných ranních hodinách Nového roku, v posledních čtyřech letech značně narostl.

Kvůli zábavní pyrotechnice každoročně dochází i k zapálení odstavených aut, objevují se případy vyhořelých balkonů a bytů, do kterých vletěly zapálené světlice, rakety atd.

Naštěstí se většinou jedná o menší, lokalizované požáry, které se v minulých letech obešly bez vážnějších zranění. Vážná zranění ale každoročně způsobuje nesprávná manipulace se zábavní pyrotechnikou. Největší nebezpečí pak představuje zejména ta podomácku vyráběná, necertifikovaná.

Martin Hora z hasičského záchranného sboru radí: „Pamatujte, že pod vlivem alkoholu nebo jiných drog bychom se zábavní pyrotechnikou neměli manipulovat. Obzvláště varovné jsou i pokusy některých lidí odpalovat pyrotechniku zasazenou do skleněné láhve. Snad ani není nutné zdůrazňovat, jaká neštěstí a vážná zranění mohou tyto experimenty způsobit.“

Samozřejmostí by mělo být, že budeme nakupovat pouze certifikovanou pyrotechniku, budeme striktně dodržovat návod k použití a nedovolíme v žádném případě manipulaci s ní dětem.

Ohled bychom měli brát také na zvířata. Psi a kočky mají totiž mnohem vyvinutější sluch než lidé a při nadměrném hluku petard a dělbuchů doslova trpí. Může tak dojít k trvalému poškození jejich zdraví.

„Neodpalujte znovu pyrotechniku, která již jednou selhala. Naopak ji bezpečně zlikvidujte v souladu s návodem k použití. Doporučuji zalít ji vodou a zakopat,“ říká Martin Hora.

Autor: Petr Zahradníček

29.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení