VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní Novák říká: Moje dluhy jsou soukromá věc

Karlovy Vary — O tom, že ho hledali exekutoři i na pátém patře karlovarské radnice, politik vůbec neví.

13.11.2008 2
SDÍLEJ:

„Vysvětlím vám to osobně“. Radní Radek Novák (s mikrofonem) odmítl na zastupitelstvu vysvětlit, co je pravdy na tom, že ho na radnici shánějí exekutoři.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Radního Karlových Varů Radka Nováka (ČSSD), který má být dnes zvolen novým krajským zastupitelem, shánějí v budově karlovarského magistrátu exekutoři. Tato informace zazněla minulý týden na mimořádném jednání karlovarského zastupitelstva, kde se schvaloval smlouva na Integrovaný plán rozvoje města (IPRM), v rámci něhož má město v nadcházejících pěti letech dostat 420 milionů z Evropské unie.

Předsedou výboru pro IPRM je ale právě radní Novák.

Proto se zastupitel Petr Kulhánek (KOA) otevřeně na jednání zastupitelstva zeptal: „Pane Nováku, je pravda, že vás sháněli exekutoři na radnici? Jste předsedou výboru pro IPRM. Mohl byste to dementovat nebo potvrdit?“

Novák však na dotaz odmítl reagovat a Kulhánkovi odpověděl, že je to jeho soukromá věc. „Pokud chcete, vysvětlím vám to osobně mimo jednací sál,“ prohlásil radní.

Jak Novák sám ve středu konstatoval, s Kulhánkem se od té doby nesešel, protože byl časově zaneprázdněn. Odmítl na stejnou otázku odpovědět i Deníku. „Já nevím, že mě na radnici někdo shánel. A pokud ano, je to má soukromá věc. Já zadlužený nejsem,“ uvedl radní Novák.

Podle Nováka tyto problémy mohou souviset s firmou Studio 8, v níž je jednatelem. Tato společnost je ale od léta letošního roku v konkurzu.

Novák odmítl i možné pochybnosti o tom, že by jako šéf výboru pro IPRM mohl jakýmkoliv způsobem manipulovat s evropskými penězi, přičemž by tak vyřešil své případné finanční problémy. „Jako předseda výboru pro IPRM nerozhoduji o výběrových řízeních na jednotlivé projekty. Já jako šéf tohoto výboru pouze metodicky vedu úředníky, jak to mají dělat. Konkrétní realizace projektů má ale na starosti obdor rozvoje a investic karlovarského magistrátu,“ vysvětloval Novák, který se prý zřejmě výběrových řízeních ani nebude moci účastnit.

„Projekty budou více hlídány a své zástupce ve výběrových komisích budou mít i jednotlivá ministerstva,“ poznamenal radní s tím, že i jeho zásluhou město získá z Evropské unie 420 milionů korun.

Není to však poprvé, co má radní Novák finanční problémy a shánějí ho exekutoři.

V dubnu letošního roku informoval Karlovarský deník o tom, jak za Novákova šéfování se dostal fotbalový Kamp Doubí do konkurzu. Tenkrát exekutor Roman Hybšman uvedl: „Je to nekonečný příběh. Jednatel klubu Novák stále jen slibuje, jak dluhy uhradí, ale zatím se tak nestalo. Takhle už to dál nejde.“ Tehdy spadlo do konkurzu veškeré vybavení klubu. A radní Novák? Ten s fotbalisty odmítl komunikovat. Pro Deník tenkrát prohlásil, že dluhy klubu splácí z vlastních peněz.

„Jak to vypadá s klubem nyní? Hraje dál a má nového nájemce. Finanční problémy Doubí řešit nebudu,“ prohlásil.

Firma Studio 8, kde je Novák jednatelem, dělala před lety kanalizaci ve Stružné. Obec však s prací nebyla spokojena, zažalovala ji a následně podala návrh na její exekuci. Veškerý majetek Studia 8 na podzim roku 2007 za milion sto tisíc korun kupuje firma Kapune Group, kde figuruje další politik z ČSSD a Novákův dobrý známý Michael Kuneš. Stalo se tak několik měsíců před tím, než byla na firmu vyhlášena exekuce. Kapune Group dokonce koupila i objekt v Tašovicích, kde část domu obývá právě Novák. Jak včera Novák poznamenal, tento objekt už se se Studiem 8 nemá nic společného.

Novák figuruje v další společnosti, Abilex. Jeho jediným společníkem v této firmě je Lenka Kůsová, vedoucí technického odboru karlovarského magistrátu. „Nemám žádné informace o nějakých finančních problémech,“ uvedla pouze a odmítla komentovat, zda nemá obavy, že by i firma Abilex mohla skončit v platební neschopnosti.

Ačkoliv ČSSD tvrdí, že tato věc je čistě Novákovo soukromou záležitostí, přesto ho nenominovali na žádnou funkci v novém krajském zastupitelstvu. Nebude tak ani radním, ani šéfem žádného výboru či komise. „Já ale žádnou funkci ani nechtěl,“ uvedl Novák.

A co na jeho finanční problémy konkrétně říkají samotné špičky krajské ČSSD? „Neumím na to odpovědět. V těchto věcech je kompetentní okresní výbor,“ reagoval šéf krajského výboru ČSSD Pavel Poc.

Pro předsedu okresního výboru ČSSD Václava Larvu jsou prioritou důkazy. Ty však neočekává od Nováka, ale od těch, kteří zpochybnili jeho kredit. „Jasně jsem řekl, že chci vidět, že má skutečně problémy. Pokud to tak bude, začneme to řešit. Pan Novák je žalovaným. Pokud někdo něhoho žaluje, pak musí doložit důkazy. Do teď jsem nic neviděl a nebudeme tento problém řešit jen na základě nějakého nařčení,“ konstatoval Larva.

Zastupitel Kulhánek nad reakcí Nováka žasne. „Nad jeho hlavou šermují mečem exekutoři a věřitelé ho hledají už i na magistrátu, aby se pokusili vymáhat své nedobytné pohledávky a on odmítne veřejně setřást pochybnosti a přešel je mlčením,“ zdůraznil.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká

Autor: Redakce

13.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení