Led a sníh na střechách začíná tát a padá na chodníky. Chodci se shodují, že v takovém počasí je lepší nebezpečná místa raději obejít.

„O rampouchy na střechách nebo okapech se stará majitel dotyčné budovy, případně její správce. Pokud je nedokáže odstranit vlastními silami, měl by zajistit vlastní techniku, jako je třeba vysokozdvižná plošina, která to umožní,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu v Karlových Varech.

Ten upozorňuje na to, že město za střechy nezodpovídá, jak si mylně mnoho lidí myslí. „Na rozdíl od chodníků a silnic, které jsou veřejnými komunikacemi, za střechy město nezodpovídá,“ dodal tiskový mluvčí.

Jednou z možností, jak odstranit sníh nebo rampouchy ze střechy, je také najmutí specializované firmy. Hasiči rampouchy odstranují jen ze státních budov.

„Hasiči vyjíždí likvidovat rampouchy a ledové převisy a odhazovat sníh ze střech na požádání nebo upozornění, ale jen ke státním budovám,“ řekla Alena Ryvolová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. „U soukromých subjektů si musí majitel zajistit odstranění nebezpečných styvů sám, nebo si zaplatit specializovanou firmu,“ dodala Ryvolová.

Tyto firmy jsou pro většinu lidí příliš drahé, tak se rampouchy snaží odstranit sami. „Firmy, které se zabývají likvidací sněhu a rampouchů jsou drahé, tak co mohu odstraním a zbytek spadne při oteplování. Ale když sám procházím pod nějakou střechou, tak mám občas strach, aby na mě neco nespadlo. Nikdy nevíte, co se může stát,“ řekl Jan Kalla z Karlových Varů.