VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo pomůže mateřské škole?

Karlovy Vary — Vandalové ničí hračky ve školce v Drahovicích. Národní garda je ochotná zasáhnout.

26.9.2008
SDÍLEJ:

Vandalství. Vedoucí učitelka školky Jitka Baltyzarová je ze situace nešťastná. A neví si podle svých slov rady. Proto řeší situaci stížností na magistrát. Romové nevratně poškodili i novou tabuli.Foto: DENÍK/Silvie Risová

Obyvatelé Drahovic v Karlových Varech jsou rozzlobeni. Na jaře napadaly romské dětské gangy žáky u školy J. A. Komenského, teď zase romské rodiny s dětmi z drahovické městské ubytovny Drahomíra postupně devastují zbrusu nové hřiště v uzavřeném areálu mateřské školy.

„Bydlívalo se tady hezky a v klidu. Proč to tak nemůže být i nadále?“ ptá se za ostatní důchodkyně Růžena Martínková.

Zoufalá ředitelka mateřinky na náměstí Emy Destinové Jitka Baltyzarová se obrátila se stížností na magistrát.

„Můžeme postavit vyšší zeď, abychom Romům technicky zkomplikovali vstup do areálu školky a ničení zařízení. Zvážíme také dialog s představiteli romských organizací ve městě,“ uvedla náměstkyně karlovarské primátorky Jana Petříková.

Návrhy náměstkyně však ředitelku příliš neuklidnily.

„Viděla bych raději umístění kamery na objektu ubytovny. Pomohla by policii identifikovat pachatele. Městská policie naši budovu kontroluje, včetně pozemku, ale dovnitř do zahrady a na celé hřiště prostě nemohou strážníci vidět,“ řekla ředitelka.

„Rekonstrukce školky i zahrady stála miliony a já nevím, jak a kdo nám pomůže. Po letech působení ve školce se mi letos při zápisu poprvé stalo, že se nepřihlásilo ani jedno dítě. Později jsem se dozvídala, že rodiče se obávali konfliktů a potíží s Romy z ubytovny,“ doplňuje Baltyzarová.

O situaci v karlovarských Drahovicích zatím nevěděla Národní garda, polovojenská organizace ultrapravicové Národní strany. Ta před koncem loňského školního roku zorganizovala domobranné hlídky dobrovolníků, kteří hodlali střežit bezpečnost dětí ze základní školy a chránili je před útoky gangů.

„Osobně se k tomu nemohu vyjadřovat. Na mě a na mou rodinu je totiž vyvíjen nátlak ze strany mého zaměstnavatele. Obraťte se na zemského velitele Michala Kubíka,“ říká jeden ze členů neozbrojené skupiny krušnohorské divize Národní gardy, který si nepřál být jmenován. Patřil mezi ty, kteří v létě hlídkovali před základní školou, kde byli napadáni žáci dětskými romskými gangy s noži v rukou.

„O ničení školky v Drahovicích jsem dosud nic nevěděl. Věřím, že radnice situaci vyřeší a zabrání dalšímu ničení. Má k tomu k ruce městskou policii a spolupracuje jistě se státní policií. Kdyby to však situace vyžadovala, jsme ochotni okamžitě pomoci,“ informuje zemský velitel gardy Michal Kubík. Osobně se byl v Drahovicích i v Drahomíře podívat po incidentech před základní školou.

O potížích v mateřince neví ani předseda karlovarského Romského občanského sdružení Ladislav Bílý. „Zatím se na mě jako na zprostředkovatele dialogu mezi městem a Romy nikdo neobrátil. Také si nejdříve ověřím, jak to v té školce ve skutečnosti vypadá. Nerad bych viděl, kdyby si někdo zase na Romech naháněl peníze nebo politické body. Zejména před volbami se totiž stává, že všechny potíže a průšvihy se házejí na Cikány,“ mračí se aktivista.

Mluvčí Policie České republiky v Karlových Varech Zdena Papežová k možné ochraně školky gardisty říká: „Kdyby v Drahovicích hlídkovala Národní garda a její členové by nijak neporušovali zákon, nebudeme proti nim zasahovat,“ sdělila.

Autor: Silvie Risová

26.9.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení