VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče stále čekají, zda jim školky přijmou dítě

Karlovy Vary – Zápisy do mateřských školek se už konaly a přišlo k nim zhruba 500 dětí.

21.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Čech

Nyní čekají rodiče na vyjádření školek, zda jim přijmou jejich potomky. Ti by se to měli dozvědět v polovině května.

„K letošním březnovým zápisům do mateřských školek zřizovaných městem Karlovy Vary dorazilo zhruba 500 dětí. Kromě karlovarských dětí, které mají bydliště v Karlových Varech, přišly k zápisům také děti z obcí, které mají s městem Karlovy Vary uzavřenou smlouvu. To jsou obce Jenišov, Hory, Pila, Teplička, Stanovice, Kolová a Andělská hora,“ uvedla Michaela Kousalová, tisková mluvčí karlovarského magistrátu.

Ovšem pro děti z těchto obcí je kapacita velice omezena. „Celkem dokážeme obcím, které mají s námi uzavřenou smlouvu, nabídnout po konzultaci s ředitelkami školek 30 volných míst. Zatím to vypadá, že budeme moci vyhovět všem zájemcům z těchto obcí. Samozřejmě ale jen těm, u nichž byla stejně jako u dětí s trvalým bydlištěm v Karlových Varech, splněna všechna kritéria pro přijetí,“ sdělil Filip Lepík, z Odboru školství Magistrátu města Karlovy Vary.

Ředitelka 2. Mateřské školy v Karlových Varech, která má osm odloučených pracovišť potvrdila, že letos přijmou 226 dětí. „Mohu potvrdit, že v letošním roce se hlásí opravdu hodně dětí. Do našich osmi zařízení jsme schopni letos přijmout 226 dětí. Momentálně je hlavním bodem našich porad to, které děti přijmeme. Konečný verdikt rodičům sdělíme do 15. května,“ uvedla ředitelka Alena Ammerová.

Ta zároveň okamžitě vyvrací, že by rodiče museli zaplatit nějaký poplatek, aby bylo dítě přijato. „Pro přijetí dítěte jsou kritéria a žádný poplatek se u nás samozřejmě neplatí. Pokud dítě nebudeme moci přijmout, tak se ho budeme snažit umístit do jiné mateřinky,“ dodala. Kritéria při přijetí dětí zvýhodňují také ty, jejiž maminka má stálé zaměstnání.

Zhruba stejný počet dětí přijme příspěvková organizace 1. mateřské školy v Karlových Varech. „Budeme se snažit přizpůsobit a přijmout tolik dětí, kolik bude potřeba. Zápisy k nám do školy se konaly již v březnu a rodiče se jejich výsledek dozví 29. dubna,“ řekla ředitelka Zdeňka Tichá.

To potvrzuje i zřizovatel těchto organizací Magistrát Karlovy Vary. „Každý rok dělá město vše pro to, aby bylo uspokojeno co možná nejvíce žadatelů. Při širším pohledu na problematiku zápisů dětí do školek v republikovém kontextu musíme zdůraznit, že se nám jako jednomu z mála měst daří. Také dále jednáme s řediteli Základních škol, aby zaváděli přípravné ročníky,“ dodala Kousalová.

V letošních roce by mělo být otevřeno více přípravných ročníků. Na školní rok 2010/2011 předpokládáme, že bude otevřeno sedm přípravných ročníků, což je více než v letech předchozích. Odliv předškoláků ze školek do přípravných ročníků totiž znamená další volná místa a zjednodušení situace. Zápisy do městských mateřských školek proběhly letos mnohem dříve než v předešlých letech, a to právě z důvodu, aby bylo možné případné nedostatky vyřešit včas,“ uzavřela mluvčí magistrátu.

S tím ovšem nesouhlasí rodiče dětí, kteří si myslí, že při přijetí dítěte rozhodují jiné věci a ne vypsaná kritéria. „Letos jsem byla se synem u zápisu do mateřských školek a celkem mě zaskočilo, když jsem se dozvěděla, že když školce daruji malý sponzorský dar, tak budu mít větší šanci, že syna přijmou. Nevím jestli je to pravda, ale řeklo mi to víc lidí. Jestli to opravdu takhle funguje, tak je to odporné,“ uvedla Alžběta z Karlových Varů.

Autor: Jakub Kopřiva

21.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Ilustrační foto.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení