VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přespolní obce budou za umístění dětí platit

Karlovarsko – Karlovy Vary chtějí inkasovat 12 tisíc korun za umístění cizího dítěte do školky, starostové na to kývli.

5.7.2009
SDÍLEJ:

Doby, kdy přespolní děti našly bez problémů místo v karlovarských školkách, jsou dávno pryč. (Ilustrační foto.)Foto: DENÍK/Archiv

Ačkoliv řada obcí či měst v České repulice si stále nechce připustit, že kvůli silným ročníkům narozených v 70. letech minulého století přichází baby boom, důkazem toho jsou i některá opatření, která za poslední dobu přijal karlovarský magistrát. Nejde jen o nastolení takzvaných spádových oblastí, kdy přednost v mateřince v dané lokalitě má dítě, které zde bydlí, ale i zpoplatnění pobytu přespolních dětí v karlovarských školkách. K tomuto tématu svolalo vedení karlovarské radnice schůzku se starosty dotčených okolních obcí, které mají na daný systém doplatit.

„Město iniciovalo schůzku s okolními obcemi, jejichž občané mají zájem o umisťování svých dětí do mateřských škol města. Z devětatřiceti oslovených obcí v okolí Karlových Varů se jednání zúčastnilo dvanáct nejbližších,“ informoval mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Kopál následně doplnil: „Primátor Werner Hauptmann (ODS) a jeho náměstkyně Jana Petříková (ČSSD) přednesli starostům návrh, že město hodlá investovat částku 400 tisíc korun na zřízení nové kapacity pro přibližně 40 dětí a tu chce nabídnout rodičům z ostatních obcí.“

Jak mluvčí vysvětlil, městu kvůli tomu nevznikají jen další investiční, ale i provozní náklady. „Karlovy Vary nechtějí po okolních obcích, aby se podílely na nákladech investičních, ale žádají, aby přispěly na uvedené neinvestiční výdaje, a to částkou dvanáct tisíc korun ročně za každé dítě, které pochází z jejich obce a bude navštěvovat mateřskou školu zřizovanou městem Karlovy Vary,“ doplnil Kopál s tím, že přítomní starostové předběžně s návrhem souhlasili. „Právníci města nyní připravují návrh příslušné smlouvy, který bude předložen obecním zastupitelstvům, uzavřel mluvčí magistrátu.

Například pro jenišovského starostu Ivana Truksu je zaplacení takové částky samozřejmá věc. „Nezbývá nám nic jiného než tuto cenu na jedno dítě zaplatit. U nás se to nyní týká patnácti dětí, což je sto osmdesát tisíc ročně, příští rok už to bude ale půl milionu. Co nám zbývá, v rozpočtu budeme muset najít nějaké rezervy,“ konstatoval Truksa s tím, že v Jenišově nemá smysl kvůli současnému baby boomu stavět vlastní mateřinku.

Starosta dodal, že po městu chtěl konkrétně Jenišov jisté záruky do příštích let. „To znamená – řešit tuto problematiku s předstihem, a ne až v červenci,“ řekl Truksa.

Na podmínky města už reflektoval i starosta Kolové Václav Kellner. „Smlouvu s městem určitě podepíšeme, nejsme vůbec proti, protože jsem si vědom, že dětem musíme místa ve školkách zkrátka zajistit,“ poznamenal starosta Kellner, který ale konkrétně neví, kolika dětí z jeho obcí se tato novinka týká. Zároveń konstatoval, že tuto problematiku bude potřeba ještě v budoucnu podobně řešit. „Zásadní problém v tom nevidím, protože jde podle mě jen o následky baby boomu, který ještě potrvá tak dva roky,“ dodal starosta Kellner.

Autor: Jana Kopecká

5.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Karlových Varech začal prodej lístků na projekce 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. Mnozí nadšenci čekali na otevření pokladen i přes dvanáct hodin.
19

FOTO: Dlouhé čekání na lístky

Ilustrační foto.

Dvakrát ho nachytali na stejném místě a zase ho předali Policii ČR

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Metalex, společnost později známá jako MTX, si za více než čtyřicet let vydobyl zvláštní místo v historii českého motorsportu a automobilového průmyslu. Za socialismu v tomto podniku vznikla řada podivuhodných aut, krátce po revoluci se firma zase proslavila přestavbou škodovek na kabriolety.  Dokonce postavila i supersport.

OTÁZKY PRO: MUDr. Helenu Němcovou, primářku kožního oddělení Nemocnice Sokolov

Sokolov - Dodržování správných zásad opalování a ochrany kůže před sluncem by mělo vést k postupnému snížení výskytu všech typů kožních nádorů. Kdo je nejvíce ohrožen vznikem nádorů kůže?

Rada kraje podá trestní oznámení kvůli diplomu

Karlovarský kraj – Kvůli důvodnému podezření, že došlo ke spáchání trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny, podá Rada Karlovarského kraje trestní oznámení.

Zapomenuté místo znovu oživí koncerty

Skoky – V rámci festivalu Živé Skoky 2017 se veřejnosti opět otevře poutní kostel Navštívení Panny Marie v zaniklé obci Skoky u Žlutic.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies