VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zápisy: V lázních začal boj o umístění dětí do mateřinek

Karlovy Vary – Vedení magistrátu nemá přesné počty, kolik dětí má v září nastoupit do školek. Rodiče říkají, že najít volné místo není snadné.

22.5.2009
SDÍLEJ:

Někteří rodiče kritizují, že město pronajalo školku v ulici Krále Jiřího (na snímku), jejíž znovuotevření se stále odkládá. Rodiče si myslí, že kdyby tato školka zůstala, s umístěním dětí do mateřinek by nebyl až takový problém.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

V krajském městě Karlovy Vary začaly zápisy do mateřských školek. Letos poprvé je zavedený systém spádových oblastí, to znamená, že přednost v přijímání dostanou ty děti, které bydlí v blízkosti dané školky.

Skutečný stav ukážou až zápisy, říká náměstkyně Petříková

Náměstkyně primátora pro školství Jana Petříková zatím nemá informace, že by kapacita mateřinek nestačila stále se zvyšujícímu počtu dětí. Rodiče mají přesto obavy, že dítě do školky neumístí. Někteří s tím už mají své zkušenosti. Oproti loňskému roku je totiž v Karlových Varech o jednu městskou školku méně, protože magistrát ukončil provoz mateřinky v ulici Krále Jiřího.

„Teď nikdo nemůže říci, že kapacity stačit nebudou. Skutečný stav nám ukážou až zápisy,“ říká náměstkyně.

První kolo zápisů se konalo už minulý týden ve školkách, které spadají pod mateřinku v Krušnohorské ulici. Další se uskuteční příští týden. „Všechny děti, které bydlí ve spádových oblastech školek, byly v rámci prvního kola zápisu přijaty,“ upřesňuje Petříková a následně dodává: „V některých případech ale muselo být přihlédnuto k dalším kritériím. Zaměstnaná maminka tak dostala přednost před tou, která je na mateřské dovolené.“

Právě to je jedním z dalších klíčů, který pomáhá v současné době především vedení školek. „Pokud nastanou problémy a kapacita mateřinky stačit nebude, mají školky vnitřní nařízení, že bude upřednostňována zaměstnaná matka,“ vysvětluje náměstkyně primátora.

Jak doplňuje mluvčí magistrátu Jan Kopál, radnice skutečně nezná počty dětí, které by v září měly poprvé do školek nastoupit.

To je zcela nepochopitelné pro starostu Kyselky Josefa Janáta. „Když se před lety začala řešit optimalizace, než abych udělal nějaké závažné rozhodnutí, tak jsem si nejdříve zjistil, kolik máme dětí v určitém věku. Věděl jsem tak, že v daném roce nastoupí do školky tolik dětí a tolik dětí do první třídy,“ říká starosta Janát.

Situace podle rodičů nebyla dobrá už v loňském roce

Situace podle rodičů byla tragická už vloni, i když město tvrdí, že ve školkách bylo 29 volných míst. Tomu se však oslovené maminky jen smějí. „Loni bylo volno? Tak s touto odpovědí jsem se nesetkala. Už vloni v květnu jsem začala obvolávat školky. Od letošního ledna jsem totiž potřebovala umístit dítě do mateřinky, poněvadž jsem nastupovala do práce,“ vypráví jedna z maminek, která redakci požádala o zachování anonymity. Obává se totiž, že kdyby Deník zveřejnil její jméno, dítě by do školky už neumístila.

Nakonec v žádné školce nepochodila. „Všude mi řekli, že mají plno. Dítě tak musím vozit k mým rodičům až do Oloví, což je hodina cesty,“ pokračuje Karlovaračka.

Příští týden se chystá na zápis. I když už zkoušela podat přihlášku v předstihu, nemohla. „Vím přitom, že ve dnech zápisu zde bude nával a obávám se, že i když bydlíme ve spádové oblasti, dítě do školky nám stejně nevezmou,“ dodává.

Další oslovená maminka už má zápis za sebou. Příliš dobrý pocit z něho ale nemá. Ani ona nechtěla být jmenována. „Dodnes nevím, zda dceru do školky přijmou. Mám obavy, že ji nakonec nevezmou,“ konstatuje další Karlovaračka. Ta si neodpustila kritiku vůči radnici, že uzavřela mateřinku v ulici Krále Jiřího, která stále čeká na své otevření.

Radnice žádné výrazné problémy neočekává

Radnice přesto žádné výrazné problémy neočekává. „Kapacita mateřských školek se jeví jako dostatečná. Reálné počty obsazených míst bývají vždy střízlivější než zdání v průběhu zápisů, je potřeba si uvědomit, že většina rodičů přihlašuje své dítě do více školek najednou,“ říká mluvčí Kopál. Dodává, že přesná čísla dětí bude znát magistrát až v listopadu. „Jen pro ilustraci – v loňském roce bylo v městských školkách 29 volných míst. Mateřinky navštěvovalo 139 dětí ze čtyřiceti dvou okolních obcí,“ připomíná.

Jak doplňuje náměstkyně Petříková, problémy se dají po nově zavedeném systému očekávat právě v okolních obcích. „Víme například, že potíže mají rodiče v Pile, kteří dávali své děti do školky v Březové. Ta je ale nyní odmítla přijmout,“ uzavírá náměstkyně Petříková.

Autor: Jana Kopecká

Bylo pro vás problematické umístit své dítě do školky?

Ano.

75 %

Ne.

25 %

Hlasovalo: 4

Anketa byla ukončena

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení