VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sloučení nemocnic zvedá vlnu vášní

Karlovy Vary — Článek poprvé vyšel v Karlovarských novinách 12. listopadu 2005.

28.8.2008
SDÍLEJ:

Archivní snímek z krajského zastupitelstva, které projednávalo sloučení tří krajských nemocnic v jednu. Zprava hejtman Josef Pavel (ODS), náměstek Jan Zborník (ODS), radní pro zdravotnictví Jiří Mutinský (ODS).Foto: Foto Jana Šteinerová

Z bývalých tří okresních nemocnic v Karlovarském kraji vznikne jedna akciová společnost. Způsob a forma založení budí obavy, že může jít o tunel na majetek zdravotnických zařízení.

Chystané sloučení tří nemocnic v Karlovarském kraji do jedné akciové společnosti budí obavy v odborných i politických kruzích.

"Je to připravený tunel."
zastupitel a senátor
Jan Horník

Nemocnice v Sokolově, Chebu a Karlových Varech patří kraji. Koaliční partneři [ODS a ČSSD) prosadili jejich fúzi údajně kvůli úspoře nákladů. Kritikům ale vadí to, že navrhované stanovy akciové společnosti Nemocnice Karlovy Vary mj. umožňují převést majetek nemocnic nekontrolovaně na třetí osoby. Akcie mají být totiž vydány nikoli na jméno, ale na majitele. Potvrdil to náměstek hejtmana Petr Horký (ČSSD), který by měl v nové firmě zastávat funkci člena dozorčí rady. Podle něj však žádné riziko nehrozí. „Akcie jsou neobchodovatelné a vydány na majitele, kterým je Karlovarský kraj,“ uvedl.

Námi oslovení odborníci si ale myslí, že kraj volí tu horší z možných variant založení akciové společnosti. „V tomto případě nezáleží, kdo je majitelem akcií. Rozhoduje to, kdo je fyzicky vlastní a kdo se s nimi dostaví na valnou hromadu. Například ve Francii se tato akciová společnost označuje jako anonymní,“ vysvětlil rizika právník Radan Večerka.

Přestože akcie bude vlastnit kraj, lze je převést na kohokoliv. „Akcie na majitele jsou v tak zvaném volném režimu a s jejich převedením nemusí souhlasit ani představenstvo. S kým majitel uzavře smlouvu na prodej akcií, to nemusí nikdo vědět,“ doplnil jeden z pražských ekonomických poradců.

Kde budou akcie krajské nemocnice uloženy a kdo s nimi bude disponovat, je asi tajné. „To neřeknu,“ uvedl krajský zdravotní rada Josef Bernátek.

Další rizika vyplývají z obchodního zákoníku. Pokud by se akciová společnost Nemocnice Karlovy Vary zadlužila, může spadnout do konkurzu a pak ji získá prakticky kdokoli.

Vydání akcií na majitele doporučila právnická firma Kocián, Balaštík a spol. „Jde o renomovanou kancelář. Jde zatím ale o návrh k diskusi,“ zdůraznil Horký. Krajské zastupitelstvo o tom má jednat v úterý.

„Nepodpořím návrh v žádném případě. Je to připravený tunel, který vymysleli náměstci hejtmana Jiří Mutinský a Jiří Červenka pod křídly ODS a ČSSD,“ uvedl krajský zastupitel a senátor Jan Horník (Evropští demokraté). Ani komunističtí zastupitelé pro návrh nebudou hlasovat. Výhrady ale mají i koaliční poslanci. „Z náplně, kvality a z celého zakladatelského projektu neměla transformace všech pět 'P'. Ruku proto zvednu proti schválení stanov nemocnic,“ uvedl Jaroslav Fiala, krajský zastupitel za ČSSD.

Ivana Kalinová, Jana Šteinerová

28.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení