VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soukromá základní škola byla oblíbená. Dostala výpověď

Karlovy Vary - Podle radního Emlera chce kraj zlepšit podmínky vysokoškolského studia v regionu

27.2.2012 8
SDÍLEJ:

Žáci 1. soukromé základní školy se zatím stále mohou učit. Co bude od nového školního roku, to učitelé nevědí. Ze současných prostor dostala škola od kraje výpověď.Foto: DENÍK/Petr Toman

Na jedné strane bezradnost a obavy učitelů, rodičů a žáků z budoucnosti, na té druhé argumenty kraje o nutnosti výpomoci vysokoškolskému studiu v regionu. A mezi tím výpověď z prostor Gymnázia a vyšší odborné školy pedagogické Karlovy Vary, které soukromá základní škola dosud užívá.

„V objektu jsme jedenáct let a nyní nám bylo krajským radním Vratislavem Emlerem a ředitelem střední pedagogické
školy Bohuslavem Peroutkou sděleno, že v objektu, kde se naše škola nachází, bude působit dálkové studium Bankovního institutu a dálkové studium Západočeské univerzity Plzeň. A kraj chce prý tomuto studiu vytvořit výborné podmínky pro působení. A my nevíme, co dál,“ vysvětluje jednatelka 1. soukromé základní školy Karlovy Vary Eva Juštíková.

V objektu je osm učeben a pět kanceláří. Eva Juštíková se pokusila s krajem dohodnout na paralelním působení obou zařízení v objektu. „Dálkové studium zde bude probíhat pouze v pátek odpoledne a v sobotu, kdežto žáci by budovu vytěžovali od pondelí do pátku. Sdělila jsem i hejtmanovi, zda je možné dát na misky vah luxus v podobě samostatné budovy se samostatným vchodem a na druhou studium žáku, kteří už školu navštěvují,“ doplnila Juštíková.

Kraj ale trvá na svém a s výpovědí pro základní školu už vyslovilo souhlas i krajské zastupitelstvo. Radní Emler je toho názoru, že škola byla o výpovědi včas informována. „Smlouva o pronájmu části prostor gymnázia a vyšší odborné školy pedagogické s vedením 1. soukromé základní školy byla uzavřena před pěti lety na dobu určitou. Vzhledem k tomu, že letos vyprší její platnost, a to k 31. červenci, inicioval jsem už v červnu 2011 setkání s jednatelkou školy Juštíkovou a upozornil jsem ji, že kraj smlouvu neobnoví. Už v té době jsme totiž přislíbili napomoci zlepšení podmínek pro VŠ studium v našem regionu. O to nás požádala Pedagogická fakulta ZČU Plzeň a Bankovní institut Karlovy Vary. Chceme jim poskytnout kvalitní a trvalé zázemí ke vzdělávání studentů v krajem zřizovaném gymnáziu,“ vysvětlil krajský radní.

Zároveň upozornil, že chtěl vedení této základní školy usnadnit situaci. „Oslovil jsem v červenci 2011 karlovarského primátora s prosbou, zda by škole mohl nabídnout náhradní prostory,“ doplnil.

Podle karlovarského náměstka Jiřího Klsáka město škole nabídlo náhradní prostory v Doubí. „Ty ale škola odmítla jako nevyhovující. Problém by měl tedy řešit kraj, ne my,“ uvedl Klsák.

V současnosti má 1. soukromá základní škola Karlovy Vary v pěti třídách celkem 41 dětí. V 1. tříde šest dětí, ve 2. tříde čtyri děti, ve 3. třídě deset, ve 4. třídě devet a v 5. třídě 12 dětí. „Z toho je jasně patrný sestupný trend v přijímání žáků. Ukončení smlouvy tedy neznamená žádný zásadní zásah do vzdělávání na základních školách, protože v Karlových Varech je podle mých informací dostatečná kapacita jak pro umístění celé školy, tak i jednotlivých žáků,“ konstatoval Emler.

Autor: Ivana Kalinová

27.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení