VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatý Maur oslňuje Prahu

Bečov – Za přísných bezpečnostních opatření byly 'korunovační klenoty' kraje převezeny do Prahy do Vladislavského sálu.

24.11.2010 2
SDÍLEJ:

Přísná bezpečnostní opatření si vyžádal převoz relikviáře svatého Maura do Prahy. O transport se postarali policisté Útvaru rychlého nasazení.Foto: ČTK/Jan Sokol

Pro samotné bečovské obchodníky je to možná k pláči, ale město má vizitku k nezaplacení. Relikviář svatého Maura, bečovský poklad nedozírné hodnoty, totiž od včerejšího dne oslňuje Prahu.

Jeho prezentace ve Vladislavském sále se zúčastní také starostka Bečova Olga Haláková a Tomáš Wizovský, ředitel Národního památkového ústavu v Lokti. „Co si vezmu na sebe? Něco společensky důstojného. Svatého Maura ale nezastíním. Ten je jenom jeden,“ uvedla Olga Haláková.

Už včera dopoledne měl plné ruce práce také Tomáš Wizovský, ředitel Národního památkového ústavu, dislokovaného pracoviště v Lokti. „Právě teď se konala kolaudace výstavy. Nevím, kam dříve skočit. Je to skutečně obdivuhodné, že relikviář se dnes představí v Praze,“ uvedl kastelán hradu Bečov a zároveň ředitel Národního památkového ústavu v Lokti.

Převoz vzácné historické památky do Prahy zajišťovali policisté Útvaru rychlého nasazení Policie České republiky. „Místní policisté zajistili řízení provozu v okolí bečovského zámku, tak aby kolona neměla problémy,“ uvedla Andrea Pomichalová, mluvčí krajského ředitelství policie.

Přesný počet policejních vozidel, který relikviář do Prahy doprovázel, nekonkretizovala. „Jak počet vozidel, tak počet nasazených policistů byl dostatečný s ohledem na akci podobného typu,“ řekla pouze. Žádné problémy s přihlížejícími v Bečově policisté řešit nemuseli.

Starostka Olga Haláková byla sama překvapena, kolik bečovských občanů odvoz relikviáře sledovalo. „Bylo to vzrušující, lidi stáli na ulici a všemu byl přítomen František Maryška, šéf týmu, který tento poklad pod podlahou bečovského hradu objevil. Vím, že někteří bečovští občané si myslí, že nám na čas něco unikátního vzali, ale propagace Bečova na té nejvyšší úrovni tuto ztrátu vyrovnává. Máme být na co pyšní,“ zdůraznila starostka.

Bečov, malé městečko v Karlovarském kraji, je od včerejšího dne v centru kulturního dění v Praze. „Je to jednou za život. Chceme se tady představit v tom nejlepším světle. Navíc je součástí expozice model bečovského zámku v předsálí. Je zasněžený, což evokuje dnešní ráno, protože Bečov byl dnes zasněžený,“ vysvětlila.

Na Bečov je pyšný také Karlovarský kraj. „Na tomhle městečku je vidět, že být menším neznamená být opomíjeným. Bečov je důležitým mezníkem cestovního ruchu v Karlovarském kraji,“ uvedl Jaroslav Borka, náměstek karlovarského hejtmana.

Také hejtman Josef Novotný je na věhlas Bečova patřičně pyšný. „Bečovský relikviář svatého Maura je druhou nejcennější památkou po korunovačních klenotech. Jsem rád, že jej mohou zhlédnout návštěvníci našeho hlavního města, ale jsem ještě raději, že se vrátí zpět do Bečova a do Karlovarského kraje, kde byl nalezen a kam patří,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Novotný.

Ivana Kalinová, Petr Kozohorský

Místo události:
24.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení