VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředník čachroval s městským bytem

Karlovy Vary – I když si postavil dům, byt nevrátil a svou pronájemní smlouvu rozšířil i o svého syna.

21.5.2009 7
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Kozohorský

Sám sobě a bez jakéhokoliv upozornění nadřízených a radních podepsal Josef Kahoun, vedoucí oddělení správy domů bytů, ubytoven, tržišť a areálů karlovarského magistrátu, převod městského bytu na svého syna. Jeho nájemcem totiž byl pouze Kahoun a přestože si postavil a zkolaudoval rodinný dům, byt městu nevrátil.

„Úředník vydal souhlas s převodem bytu na osobu sobě blízkou a rozhodoval sám ve věci vlastního zájmu. Správně měl věc předat svému nadřízenému,“ potvrdil informaci Jan Kopál, mluvčí radnice.

Kahoun, který obecní byt získal v roce 1983, svou chybu přiznal. „Pochybil jsem. Podepsat jsem to neměl. Nyní jsem odstrašující případ. S radou města jsem se dohodl, že byt městu vrátím,“ uvedl.

Podle vyjádření náměstka primátora Tomáše Hybnera se věcí zabývala rada města a úředník byl už kázeňsky a finančně potrestán. „Obdržel výstrahu před výpovědí a odebráním osobního ohodnocení v plné výši,“ zdůraznil Hybner (ČSSD).

Funkci, ve které Kahoun byty pronajímá a rozhoduje o nájmech, mu rada ponechala. To však ostře kritizují zastupitelé z karlovarské opozice. „V daném postupu Josefa Kahouna sptatřujeme selhání úředníka spravujícího městský majetek s porušením zákona o úřednících prakticky v celém jeho znění. Je zde ale také podezření na spáchání podvodu podle trestního zákona. Josef Kahoun byt sám nevyužíval, přesto ho pronajímal třetím osobám tak zvaně ´načerno´. Během posledních čtyř let se v něm údajně vystřídalo hned několik cizích rodin,“ prohlásil Jiří Kotek (Alternativa).

Kahoun ale pronájem, za který měl údajně inkasovat peníze, důrazně popřel. „Bydleli tam jen kamarádi mého syna, který je třetím rokem pracovně v Anglii. Žádná smlouva o pronájmu s nimi podepsána nebyla,“ řekl. To však vyvracejí svědkové, kteří tvrdí, že nájem v obálce nosili nájemníci Kahounovi přímo na magistrát. „To rozhodně ne. To je výmysl,“ popírá rezolutně Kahoun.

Panelové domy v karlovarské čtvrti Růžový vrch ve Vodárenské ulici, kde má byt také Kahoun, nyní připravuje město k prodeji. To potvrdil mluvčí radnice Jan Kopál. A právě v tom vidí opozicie další velký problém. „Potřeboval si formalizovat svůj poměr k bytu, aby se mohl zúčastit výhodné koupě. Vlastnictví jiné nemovitosti mu totiž zabraňuje v koupi bytu,“ zdůraznil zastupitel Kotek.

Město navíc stávajícím nájemníkům prodává byty s velkou slevou, zatímco na běžném trhu se jejich ceny podle realitních makléřů pohybují kolem dvou i více milionů korun.

Kahoun ale prý byt koupit nechtěl. „V prosinci 2008 jsem zkolaudoval svůj dům, proto jsem svou nájemní smlouvu rozšířil i na svého syna. Ten si měl byt koupit, ne já. O tom jsme s manželkou písemně radu vyrozuměli,“ uvedl.

Jaroslav Borka, současný hejtmanův náměstek na kraji, který je zároveň předsedou bytové komise karlovarského magistrátu, k případu uvedl, že Kahoun svým jednámím minimálně porušil zákon o úřednících, ocitl se ve střetu zájmů a zneužil své pravomoci. „Není to košer. Převod bytu na svého syna podepsat neměl. A navíc se domnívám, že nyní už nemůže řídit lidi, kterým lhal,“ uvedl Borka (KSČM).

Totéž říká také zastupitel Kotek. „Jakpak asi probíhají pronájmy bytů, nebytových prostor a tržišť pod Kahounovým vedením?“ klade důraznou otázku.

Autor: Ivana Kalinová

21.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení